Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Festiwal Nauki w ZSiPO Skała

Email Drukuj PDF

Festiwal Nauki w ZSiPO Skała, w tym roku odbył się pod hasłem: ZDROWIE. W czasie nauki zdalnej i hybrydowej (kwiecień - maj), uczniowie uczestniczyli w wykładach on-line prowadzonych przez pracowników naukowych CM UJ w Krakowie. Zagadnienia omawiane dotyczyły szeroko pojętego zdrowia.

Oto tematyka:

klasy 1 i 2 technikum logistycznego: Czy podmiotem leczniczym zarządza się tak samo jak innym przedsiębiorstwem czy instytucją? Podobieństwa i różnice w zarządzaniu w ochronie zdrowia z innymi sektorami oraz Być czy nie być liderem?

klasy 1 liceum i technikum: Gorsze niż smog? Co wdychamy we własnym domu. klasy drugie liceum: Czy 9 miesięcy w łonie matki wpływa na nasze zdrowie w dorosłym życiu? oraz Czy możemy zapobiegać cukrzycy? Znaczenie węglowodanów i bilansu energetycznego w żywieniu człowieka.

klasy 1 i 2 technikum: Ruch antyszczepionkowy – szczepić się, czy się nie szczepić?

W dniu 10 czerwca, odbyła się część praktyczna, w której wzięli udział uczniowie klas drugich liceum. Tematem były węglowodory i powstające z nich polimery. Odkryliśmy, że z polimerami mamy do czynienia na co dzień i sami jesteśmy z nich zbudowani. Otrzymaliśmy polimer z mleka – kazeinę, główny składnik galaitu stosowanego do produkcji guzików w okresie XX – lecia międzywojennego. Badaliśmy spalanie celuloidu: modyfikowanego tworzywa naturalnego, stosowanego między innymi do wyrobu piłeczek pingpongowych. W wyniku reakcji depolimeryzacji folii polietylenowej otrzymaliśmy eten i badaliśmy jego właściwości chemiczne. Otrzymaliśmy także etyn i obserwowaliśmy jego spalanie.

A oto krótka relacja filmowa: