12 marca w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Skale odbyło się Spotkanie Polska – Izrael w ramach projektu ORE we współpracy z MEN „Zachować pamięć”. Jego celem jest poznawanie przez młodzież swoich kultur i historii. 73 Izraelczyków z Sha’ar Henegev, leżącego zaledwie10 km od wstrząsanej atakami Strefy Gazy, wraz z 6 opiekunami, przewodnikiem i ochroną przez tydzień przebywało w Polsce. Zwiedzali wszystkie miejsca, związane z obecnością Żydów na tych terenach. Do Skały przyjechali poznać swoich rówieśników i Ojcowski Park Narodowy.
Rangę spotkania w Zespole Szkół w Skale podkreśliło przybycie wielu znamienitych gości: Starosty Krakowskiego Józefa Krzyworzeki, Burmistrza Miasta i Gminy Skała Tadeusza Durłaka, Przewodniczącego Rady Powiatu Krakowskiego Tadeusza Nabagło, Radnego Powiatu Krakowskiego i Przyjaciela Szkoły Leszka Dolnego, Przewodniczącej Rady Miasta w Skale Jolanty Penkali, Radnego a zarazem Prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Skały Zygmunta Dercza, Proboszcza Parafii w Skale księdza Jana Robaka, Dyrektora Centrum Kultury Grzegorza Kowalika, Dyrektora Gimnazjum w Skale Dariusza Ziarkowskiego, przedstawicieli mediów: Barbary Ciryt z „Dziennika Polskiego”, rzecznika prasowego Powiatu Krakowskiego Olgierda Ślizienia, redaktor „Kroniki Gmin i Miasta Skała” Marty Parzelki i Barbary Szwajcowskiej oraz profesora zwyczajnego nauk technicznych Lecha Michała Rościszewskiego.
Uroczystość zainaugurowały hymny obu państw oraz powitanie gości, dokonane przez Dyrektora ZSiPO w Skale Karola Papisza oraz Gospodarzy Powiatu Krakowskiego i Skały –Starostę Józefa Krzyworzekę i Burmistrza Tadeusza Durłaka.
Ponieważ staropolską tradycją było rozpoczynanie polonezem ważnych uroczystości, więc po dokonaniu prezentacji szkół, przybliżającej miejsca, z których pochodzili uczestnicy Spotkania i ich szkolną codzienność, padły słynne słowa: „Poloneza czas zacząć!”.
Oprócz tańca, niezwykłe zainteresowanie i szacunek wzbudziła opowieść o historii Żydów na terenach Skały i okolic profesora Lecha Michała Rościszewskiego, nagrodzonego tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, przyznawanym przez Instytut Pamięci Yad Vashem osobom, które podczas II wojny światowej ratowały ludność żydowską.
Zwieńczeniem oficjalnej części uroczystości było wspólne posadzenie Drzewa Pamięci. Jego fundatorami byli państwo Boczkowscy z Ogrodu Michałowice. Symbolicznego wymiaru nabrała dekoracja – wstążki w barwach narodowych obu państw zawisły na dwu gałęziach jednego drzewa. Pod korzeniami lipy spoczął, sygnowany przez gości Akt Upamiętniający Posadzenie Drzewa Pamięci o następującej treści:
12 marca 2013 roku, kiedy Prezydentem Polski był Bronisław Komorowski, Wojewodą Małopolski Jerzy Miller, Starostą Powiatu Krakowskiego Józef Krzyworzeka, a Burmistrzem Gminy Skała Tadeusz Durłak,
w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Skale, której
Dyrektorem był Karol Papisz
odbyło się Spotkanie Polska - Izrael
w ramach projektu
„Zachować pamięć”
Na pamiątkę tej historycznej chwili,
w której spotkało się drugie pokolenie żyjące po Holocauście,
aby poznać swoje narody i uczcić pamięć przodków
w obecności dostojnych gości
zostało posadzone to Drzewo Pamięci
Niech wszystkim, którzy kiedykolwiek staną w jego cieniu, przypomina o ogólnoludzkim obowiązku szacunku do życia i praw drugiego człowieka.
Dobremu Bogu powierzamy wspólną modlitwę o pokój.
Oby ziemi tej nigdy już nie splamiła krew,
a żyjący tu ludzie byli świadkami miłości, dobra i piękna.
W drugiej części Spotkania odbyły się warsztaty integracyjne i merytoryczne. Mieszane grupy polsko-izraelskie przy pomocy kłębków włóczki nawiązywały nic porozumienia, uczyły się wymowy i zapisu swoich imion, układały puzzle ze znakami kulturowymi swoich narodów (np. Chopin, bociany, pierogi) i uczyły się swoich piosenek. Po próbach zaśpiewania „Gdy strumyk płynie z wolna” i poczęstunku rozpoczęła się nauka tańca integracyjnego, który samoistnie przerodził się w wesołą zabawę taneczną. Miłym akcentem, kończącym pobyt w hali sportowej, było wzajemne obdarowywanie się drobnymi upominkami.
Entuzjazm Izraelczyków wywołało zarówno gościnne przyjęcie, radosna atmosfera zabawy oraz…zima. Płatki śniegu, które zaczęły się pojawiać podczas spaceru do Bramy Krakowskiej w Ojcowskim Parku Narodowym, szadź na drzewach i wszelkie oblodzenia zachwyciły izraelską młodzież. Chwytali płatki w dłonie, trwali w bezruchu z podniesionymi do nieba twarzami, obsypywali się szronem i ciągle robili zdjęcia. Był to też czas na prywatne rozmowy o polskich korzeniach niektórych Izraelczyków i tragicznym piętnie II wojny światowej, odbitym w ich rodzinnych historiach, czy - po prostu - o tym jak się chodzi do szkoły od niedzieli do czwartku. Fascynowało ich wszystko – nawet pióro bażanta pojechało jako bezcenna pamiątka w okolicę Strefy Gazy.
Spotkanie Polska - Izrael zamknęła Ceremonia pamięci na Cmentarzu Żydowskim w Skale. Historię eksterminacji skalskich Żydów, dokonanej przez hitlerowców, przybliżył Dyrektor Karol Papisz. Około 1000 osób rozstrzelano lub wywieziono do obozu śmierci w Bełżcu, który przeżył jeden więzień spośród 600 tysięcy. Hołd pomordowanym oddano minutą ciszy. Odmówiono kadisz – żydowską modlitwę za zmarłych, a potem wśród zimowych modrzewi zabrzmiała pieśń Agnieszki Osieckiej na motywach psalmu 33 „Sprawiedliwi wołajcie wśród narodów świata…” Zmarznięci, ale poruszeni Izraelczycy zaintonowali swój hymn, a potem niektórzy próbowali znaleźć kamyki, aby złożyć je na pomniku pomordowanych.
W pożegnaniu Wicedyrektor a zarazem inicjator i koordynator całego spotkania - Bogumiła Niegolewska podziękowała wszystkim organizatorom i uczestnikom Spotkania. Jej wypowiedź zamykały słowa:
„Przez lata nasi przodkowie wspólnie żyli na tym obszarze jako sąsiedzi. Dzisiejsze nasze spotkanie, spotkanie innych pokoleń, jest dowodem na to jak wiele nas łączy - wspólna przeszłość, pamięć, ale także przyszłość.”
Organizator grupy izraelskiej Einat Haimi w mowie pożegnalnej podkreśliła, że z całą pewnością czas spędzony w Skale był jednym z najpiękniejszych dni w ich życiu.
Żegnaliśmy naszych nowych znajomych ze smutkiem. Byli barwni, radośni, otwarci i spontaniczni. Polubili nas, a my ich. Chcielibyśmy się z nimi jeszcze spotkać, nie tylko w wirtualnym świecie, ale dla nich to ostatnie chwile wolności. Po zakończeniu roku szkolnego wszyscy zostaną wcieleni do wojska, aby odbyć obowiązkową służbę – 2-letnią dziewczęta, a 3-letnią chłopcy.
Zdjęcia:
Więcej zdjęć na facebook'u naszej szkoły
Filmy ze spotkania: film - Wspólna zabawa podczas wymiany ;)
I kolejny film: Meeting Poland-Israel