Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

"Dzienniki gwiazdowe" - po teatrze

Email Drukuj PDF

W dniu 29 listopada uczniowie z klas pierwszych oraz drugich w ramach grantu kulturowego „Ze sztuką za pan brat” udali się do Nowohuckiego Pałacu Dożów, gdzie gościnnie Teatr Groteska wystawiał sztukę pt. „Dzienniki gwiazdowe”.

Wyjazd miał na celu zapoznanie młodzieży z twórczością Stanisława Lema, jednego z najwybitniejszych światowych pisarzy science-fiction. Spektakl w inscenizacji Małgorzaty Zwolińskiej i reżyserii Adolfa Weltschka przedstawia przygody Ijona Tichego, który odbywa wewnętrzną podróż w głąb siebie – człowieka, przedstawiciela gatunku ludzkiego, wysłannika Ziemian – bo „głowa to myśli poczekalnia”. Ale widzom jawi się to wszystko jako swoista kosmiczna odyseja, którą można również porównać do podróży Małego Księcia próbującego zrozumieć istotę człowieczeństwa. „Dzienniki gwiazdowe” ukazują bowiem prawdziwą naturę ludzką, ale również – jak przystało na twórczość Lema - skutki rozwoju techniki i nauki, a także dorobek cywilizacyjny ludzkości. Bohater jest szlachetny, marzy, by uczynić świat, w którym żyje lepszym. Wydaje mu się, że można go naprawić w bardzo szybki i prosty sposób, jednak we wszystkich próbach zbawienia ludzkości okazuje się bezradny i ułomny.

Wnioski nie są optymistyczne: „łapie za gardło grawitacja”, „cywilizacja – zgaga i cios”, „ciężar istnienia”…

„Człowiek to brzmi…”??? – słowa Maksyma Gorkiego w „Dziennikach gwiazdowych” według Stanisława Lema pozostają bez zasadniczego uzupełnienia: „dumnie”…