Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Logistycy z wizytą w firmie MAN Bus i CERRAD w Starachowicach

Email Drukuj PDF

W dniu 22 maja 2017 r. uczniowie klas logistycznych naszej szkoły zwiedzali Fabrykę MAN Truck & Bus w  Starachowicach. Mieli niepowtarzalną okazję zapoznania się z procesem produkcji autobusów miejskich  począwszy od obrabiania profili i blach metalowych poprzez montaż niezbędnych elementów oraz podzespołów. Uczniowie mogli również zobaczyć  narzędzia i urządzenia stosowane przy produkcji tego typu pojazdów oraz zapoznać się z technologią gwarantującą najwyższą jakość finalnego produktu. Cały proces produkcji jest doskonale zsynchronizowany. Nie dziwi więc fakt,  że  w ciągu doby fabryka produkuje 8 autobusów gotowych do sprzedaży.

Kolejnym punktem programu tego dnia było zwiedzanie  firmy CERRAD produkującej płytki ceramiczne, gresowe i klinkierowe. Zakład ten zlokalizowany jest również w Starachowicach.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od magazynu surowców. Następnie poprzez dział formowania wyrobu (prasowanie), suszenie i wypalanie, mogliśmy zobaczyć finalny produkt jakim jest płytka. Do jej produkcji używana jest specjalna glina, woda oraz dodatki uszlachetniające. Podobnie jak w innych zakładach tego typu, także i tutaj transport  wewnątrzzakładowy jest bardzo rozbudowany. Wykorzystuje się systemy taśmociągów, transport rolkowy oraz automatyczne podajniki. Gotowy wyrób jest transportowany przy pomocy robota, dzięki czemu nie jest narażony na  uszkodzenia. Obszar pakowalni jest w pełni zautomatyzowany. Płytka zapakowana w opakowanie jednostkowe, następnie w zbiorcze, jest zabezpieczana folią i paskami na palecie, co stanowi dodatkową ochronę podczas transportu. W ciągu godziny fabryka produkuje 15 tys. m2 płytek ceramicznych. Obecnie największy produkowany rozmiar płytki wynosi 60x120 cm, a w następnym roku planowane jest uruchomienie produkcji płytek o wymiarach 150 x300 cm!

Serdecznie dziękujemy kierownictwu oraz pracownikom fabryk za możliwość zwiedzania, a także przekazanie fachowej wiedzy  na temat  produkcji wspomnianych  towarów.

Zapraszamy do galerii zdjęć!