16 maja 2012 roku klasa turystyczna wybrała się na kolejną już wycieczkę w tym roku szkolnym. Po 3 jednostkach lekcyjnych wraz z panią Jakubek wyruszyliśmy do Krakowa, by tam zwiedzić jedną z pięknych dzielnic miasta – Żydowski Kazimierz. Pogoda była piękna i nastroje dopisywały.
Gdy dotarliśmy na miejsce, na malowniczej i pełnej uroku ulicy Szerokiej czekaliśmy na panią przewodnik. Dołączyła do nas po chwili i od razu zaczęła przybliżać informacje o Kazimierzu i jego przeszłości. Bardzo podobał nam się sposób, w jaki opowiadała i stwierdziliśmy, że lepszego przewodnika od niej jeszcze nigdy nie mieliśmy. Po wysłuchaniu podstawowych informacji, udaliśmy się do Synagogi Starej. Zapoznaliśmy się z jej wnętrzem, które ma formę muzeum kultury żydowskiej. Pani Roksana opowiedziała nam o obyczajach, tradycjach, potrawach i wierzeniach Żydów. Zaciekawiło nas to, bo niektóre ich zachowania są dla nas zupełnie obce, a nawet dziwne! W Synagodze Starej mogliśmy wpisać nawet kolejny wers Tory. Gdy ją opuściliśmy, udaliśmy się do kolejnej. Ta była prywatna i do chwili obecnej czynna. W jej sąsiedztwie położony jest żydowski cmentarz, na który również przeszliśmy. Z jednym Żydem tam pochowanym związana jest długa historia, którą opowiedziała nam pani przewodnik. Na jego grobie wiele osób zostawiło karteczki z życzeniami, które podobno mają się spełnić – oby! Następnie udaliśmy się na spacer po znanych uliczkach Kazimierza. Byliśmy w miejscach, gdzie kręcono filmy „Lista Schindlera” i „Nie kłam kochanie”. Mieliśmy okazję zjeść słynne zapiekanki z Kazimierza i pooglądać różne starocie.
Tak zakończyliśmy nasze zwiedzania i rozstaliśmy się z panią przewodnik. Do busa wsiedliśmy zadowoleni i w dobrych nastrojach, bo będąc w Krakowie sami na pewno nie dowiedzielibyśmy się tylu interesujących rzeczy.