Projekty Erasmus+ w nowej formule zakładają współpracę i wymianę doświadczeń nie tylko między uczniami, ale również nauczycielami z państw biorących w nich udział. Ponadto włączeni są również przedstawiciele organizacji specjalizującej się w danej dziedzinie. To stanowi szansę na doskonalenie przez pedagogów umiejętności, które potem przekazywane są zainteresowanej młodzieży podczas dodatkowych zajęć w szkole.
W dniach od 14 do 20 maja bieżącego roku uczniowie (głównie z klas technikum informatycznego) wraz z opiekunami: panią Joanną Jarzmik i panią Agnieszką Opalską przebywali w południowo-zachodniej Turcji i pracowali nad tytułowym wykorzystaniem technologii IT do celów ekologicznych. Przed wyjazdem uczniowie pod opieką przeszkolonych wcześniej pedagogów przygotowali kilka zadań z wykorzystaniem programu Canva, które zaprezentowali wszystkim uczestnikom. Tworzyli też kreatywną pracę przy wykorzystaniu wypalarki laserowej, którą należało wcześniej odpowiednio zaprogramować.
Młodzież współpracowała w międzynarodowych grupach, w skład których wchodzili uczniowie ze szkół z Chorwacji, Francji, Grecji, Turcji oraz Włoch. Sprzyjało to doskonaleniu sprawności w posługiwaniu się językiem angielskim, poznawaniu zwyczajów i mentalności innych nacji, zawiązywaniu przyjaźni. Tą integrację widać było szczególnie podczas chwil spędzanych wspólnie (już poza tymi obowiązkowymi i oficjalnymi, np. spotkanie z panią kurator oświaty w Burdus) – wieczornych tańców, meczu piłkarskiego, gier i zabaw integracyjnych.
Gospodarze zadbali również o to, by uczestnicy poznali południowo- zachodnią część Turcji, w szczególności okolice miasta Burdus – słynne przez liczne jeziora, w tym Salda Lake, czy to nazywane „tureckimi Maledywami”. Niezapomniane będą wycieczki do miejsc, które uznawane są za największe atrakcje w Turcji: starożytne miasto Sagalassos oraz wapienne tarasy w Pamukkale.
Zdjęcia: