Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Erasmus+ Silent scream - mobilność w Rumunii

Email Drukuj PDF

Erasmus+ Silent scream to międzynarodowy projekt realizowany w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Skale w bieżącym roku szkolnym. Podejmuje on bardzo trudny i aktualny temat przemocy, tej psychicznej, jak i fizycznej, tej domowej, jak i szkolnej. Rangę problemu podkreśla fakt, że w projekcie bierze udział aż 6 państw: Grecja, Litwą, Polska, Portugalia, Rumunia i Turcja. Po kilkumiesięcznych przygotowaniach w szkołach (zadaniach wykonanych przez zespoły, udziale w warsztatach lub szkoleniach online) udało się nam spotkać na pierwszym meetingu – w Calimanesti, w rumuńskiej szkole, która jest koordynatorem tego programu.

Celem nadrzędnym międzynarodowej współpracy było wypracowanie metod przeciwdziałania bullyingowi (przemocy), ale również analiza przyczyn, przejawów i skutków tego zjawiska. Pomocne w tym okazały się spotkania z lokalną policją, udział w dramie przygotowanej przez rumuńskich uczniów, wymiana międzyszkolnych doświadczeń. Przede wszystkim jednak służyły temu zajęcia prowadzone przez psychologa szkolnego oraz studentów pomagających w zajęciach aktywizujących, które miały na celu kształtowanie właściwych postaw (w tym samoakceptacji i wsparcia grupowego). „A tak łatwo być po prostu dobrym” – to słowa prowadzącej warsztaty, które stały się mottem młodzieży w czasie tygodniowych zajęć, a powinny być ważne dla każdego człowieka.

Gospodarze zadbali o promocję Rumunii, jako kraju, który warto odwiedzić w celach turystycznych. Calimanesti to miasteczko uzdrowiskowe położone w centralnej części kraju, u podnóża Karpat, w które w tym miejscu wciska się jedna z największych rumuńskich rzek, Aluta. Piękno tamtejszego krajobrazu i przyrody (podkreślone przez jesienne kolory) mogliśmy podziwiać w czasie rejsu statkiem lub spacerów po rekreacyjnych ścieżkach w mieście. Niezwykłość miejsca podkreślają usytuowane w dolinie monastery. Bogactwo szczegółów architektonicznych, piękno malunków naściennych oraz mieniące się ikonostasy cerkwi kontrastują z prostotą krajobrazu, a monotonny śpiew podlących się, podwojony przez echo buduje atmosferę skłaniającą do myśli, że … Rumunia jest warta powtórnego odwiedzenia!

Podczas pożegnalnego wieczoru w szkole w Calimanesti uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty poświadczające ich zaangażowanie w walkę z bullyingiem. Jak na rumuński wieczór przystało, wysłuchaliśmy ludowych pieśni wykonanych przez uczniów szkoły oraz nauczyliśmy się podstawowych kroków znanych tu tańców. Mieliśmy też okazję zatańczyć portugalskie fago, greckiego "zorbę", turecki taniec brzucha, litewski kalowiak i polski polonez. Przy każdym zaangażowani byli wszyscy uczestnicy, podobnie jak podczas całego meetingu.

Następne spotkanie już na początku grudnia w Turcji.

Zdjęcia: