Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Narodowe Czytanie "Balladyny"

Email Drukuj PDF

" Matko, w lesie są maliny,

Niechaj idą w las dziewczyny,

Która więcej malin zbierze,

Tę za żonę pan wybierze"

( Balladyna, akt I, scena III )

W sobotę 5 września br. odbyła się dziewiąta edycja Narodowego Czytania. Ta społeczna kampania promująca czytelnictwo została zainicjowana przez ówczesnego prezydenta wspólną lekturą "Pana Tadeusza" w 2012r. W kolejnych edycjach czytano dzieła wybitnych polskich twórców, m.in.: Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Stanisława Wyspiańskiego i Stefana Żeromskiego.

 

W tym roku bohaterką wydarzenia była "Balladyna" Juliusza Słowackiego, wybitne działo polskiego romantyzmu. Dramat ukończony w grudniu 1834r., a wydany 5 lat później w Paryżu, powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym lodem narodu.

Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach - Balladynie i Alinie - wywarła duży wpływ na malarstwo, rzeźbę czy muzykę nieustannie inspirując  kolejne pokolenia. Autor świetnie ukazał grę ludzkich uczuć,  deprawującą moc władzy, chorobliwe ambicje  i moc ślepej miłości.

W tegorocznej akcji od 8 do 10 września  przez radiowęzeł szkolny  o motywach postępowania i decyzjach podejmowanych przez bohaterów utworu opowiadali: wicedyrektor Szkoły Bogumiła Niegolewska, Hubert Ciszewski (2b), Piotr Latos (2 TL5),  Natalia Rolka (2c),  Patrycja Siudek (2c),  Natalia Karlik ( 2TL4), Martyna Opalska (2 TL5), Gabriela Glanowska (2TL4), Gabriela Kaniewska (2 TL4), Kamil Paluch ( 2TL4), Grzegorz Bąk (2TL4 ).

Zachęcam do wspólnego przeżywania i zgłębiania losów bohaterów mając nadzieję, że każdy z Was odnajdzie przesłanie utworu ,,(...) który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody, porozumienia i ukazuje zwycięstwo dobra nad złem".

Dziękuję za wspólną lekturę i zapraszam na kolejne czytanie już za rok:)

Zdjęcia: