Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Zakończenie projektu Erasmus+

Email Drukuj PDF

Wraz z wrześniem kończy się czas realizacji projektu Erasmus+ Wykorzystanie dziedzictwa kulturowego dla rozwoju przedsiębiorczości 2018-1-PL01-KA229-050552_1 w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Skale. Naszymi partnerami przez ostatnie dwa lata były cztery szkoły z Włoch, Turcji, Hiszpanii i Portugalii.

Podczas działań projektowych młodzież i nauczyciele z partnerskich placówek poznawali różne formy i aspekty dziedzictwa ludowego i przemysłowego oraz krajobrazu kulturowego z różnych regionów i krajów. Były one pretekstem do podejmowania zadań związanych z przedsiębiorczością. Młodzież dokonywała analiz ekonomicznych i projektowała logotypy dla włoskich gospodarstw z winnicami i gajami oliwnymi. W Polsce dokonano analizy krakowskiego rynku pamiątek oraz projektowano firmy wykorzystujące dziedzictwo przemysłowe. W Turcji miała miejsce debata o dziedzictwie kulturowym, a w Hiszpanii uczestnicy spotkania oceniali wpływ masowej turystyki na zabytki i przyrodę. Z powodu epidemii Covid-19 nie udało się zorganizować wyjazdu do Portugalii, którego tematyka miała dotyczyć cyfrowych aspektów dziedzictwa kulturowego.

Najwięcej emocji wśród młodzieży budziło mieszkanie u rodzin ich projektowych partnerów. Bezpośrednie doświadczenie miejscowych zwyczajów i lokalnej kuchni powodowało stres, ale też obfitowało w zabawne sytuacje . Jednak najwięcej niezapomnianych chwil, do których młodzież wracała najchętniej, miało miejsce podczas luźnych spotkań z rówieśnikami w czasie wolnym.

Mamy nadzieję, że nasi uczniowie w przyszłości będą również mieli możliwość skorzystania z innych akcji programu Erasmus+.

Zdjęcia:

 

Do pobrania pdf