Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Welcome to Silesia!

Email Drukuj PDF

Trzeci dzień projektu Erasmus+ zaplanowaliśmy na Śląsku, krainie wielu kopalń i fabryk. Większość z nich obecnie stanowi polish industral haritage (polskie dziedzictwo przemysłowe), dlatego stanowią doskonałe miejsce do realizacji kolejnych zadań grupowych związanych właśnie z tym tematem.

Zajęcia w dawnej kopalni węgla Guido w Zabrzu dostarczyły uczestnikom wielu wrażeń. Zwiedzanie podziemnej trasy uświadomiło trud pracy górników i rolę, jaką odgrywały konie w kopalni; a prelekcja na temat Szlaku Zabytków Techniki zobrazowała, jak wiele ciekawych pomysłów jest obecnie realizowanych w tzw. poprzemysłowej spuściźnie w Polsce. Niezwykłą atrakcją była przejażdżka elektryczną kolejką podwieszaną (jedyną tego typu kolejką górniczą udostępnioną dla turystów). Są jednak miejsca na Śląsku, które nie w pełni wykorzystują swój potencjał – takim jest np. Radiostacja w Gliwicach – polska „wieża Eiffla”. To właśnie w jej najbliższej okolicy grupy zadaniowe opracowały potencjalny plan uroczystości (np. 18. urodziny, koncert muzyki rozrywkowej, Dzień Dziecka…), które mogłyby ożywić turystycznie to miejsce.

Młodzież na przykładzie Nikiszowca (dzielnica Katowic) dowiedziała się również, czym były „familoki” i jakie zalety, a jakie wady ma mieszkanie w tego typu „przyzakładowych dzielnicach”.

Zdjęcia: