Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Welcome to Poland! Welcome to Skała!

Email Drukuj PDF

Pierwszy tydzień kwietnia w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Skale zdominowały zajęcia realizowane w ramach programu Erasmus + „Wykorzystanie dziedzictwa kulturowego dla rozwoju przedsiębiorczości”, którego koordynatorem jest nasza Szkoła. Młodzież z Portugalii, Hiszpanii, Włoch i Turcji dzień przylotu spędziła w towarzystwie goszczących ich polskich rodzin, a następnie 1 kwietnia rozpoczęła zaplanowane działania, których tematem głównym jest dziedzictwo przemysłowe.

Bardzo miłym zaskoczeniem okazały się drobne prezenty wręczone przez pana Tadeusza Nabagłę, członka Zarządu Powiatu Krakowskiego, który podkreślił, że nadrzędnym celem każdego projektu międzynarodowego jest budowanie atmosfery wspólnego porozumienia i szacunku, ale jest to też okazja do wymiany doświadczeń i dobrej zabawy.

Był to znak, że część oficjalna się skończyła. Inicjatywę przejęła polska młodzież, która przygotowała gry integracyjne i zabawy taneczne. Uczniowie i nauczyciele wykazali się gracją oraz kondycją podczas tego radosnego i trochę szalonego etapu zaprzyjaźniania się, tańcząc „makarenę”, „kaczuszki”, „belgijkę” i wiele innych układów tanecznych.

Ta radosna atmosfera towarzyszyła nam też podczas spaceru do Ojcowskiego Parku Narodowego. W Boroniówce – starej osadzie młyńskiej odbyły się pierwsze zaplanowane warsztaty. Młodzież poznała historię tego niezwykłego miejsca, zobaczyła pracę starego młyna i tartaku. Najwięcej emocji towarzyszyło jednak lepieniu pierogów pod okiem mistrzyni, która dyscyplinowała wszystkich do przygotowania obiadu. Posiłek w plenerze i zasłużony odpoczynek były nagrodą za wspólną pracę.
Wspinając się na skały w Grodzisku uczestnicy podziwiali piękno Doliny Prądnika i niezwykłe formy skalne, a przy kościele i pustelni bł. Salomei dowiedzieli się o okolicznościach lokowania miasta Skała.
Ta część zajęć projektowych miała również na celu ukazanie atrakcyjności naszej „małej Ojczyzny” i promowanie jej walorów turystycznych.

Zdjęcia: