Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Bella Italia!

Email Drukuj PDF

„Jak wykorzystać dziedzictwo kulturowe do rozwoju przedsiębiorczości” - to tytuł projektu realizowanego w naszej Szkole w ramach międzynarodowego programu Erasmus+
Koordynujemy współpracę uczniów szkół z Włoch, Turcji, Portugalii i Hiszpanii, która zaplanowana jest na lata 2018-2020. Po zadaniach wstępnych związanych z dziedzictwem kulturowym – jak przygotowanie wideoankiet, animacji i kategorii obiektów – przyszedł czas na pierwszą mobilność.

Bella Italia!
W dniach od 9 do 15 lutego 2019 roku 7 uczniów z LO i Technikum wraz z opiekunami: p. Eweliną Drzewiecką i p. Agnieszką Opalską przebywało w południowej części Włoch i pracowało nad pierwszym tematem projektu: spuścizną ludową (folk haritege) i wykorzystaniem jej w rozwoju turystyki.

Młodzież współpracowała w międzynarodowych grupach m.in. nad opracowaniem planu upowszechnienia wśród turystów Via Grande - jednej z najstarszych i najbardziej zaniedbanych ulic miasta Taranto. Były też zajęcia praktyczne, np. w Grottaglie - nazywanym stolicą ceramiki włoskiej - w pracowni stworzono nie jedno dzieło sztuki. Z kolei w szkole powstały logotypy okolicznych masseri, które usiane są wśród starych drzew oliwnych (nawet 1000-letnich!) wokół Crispiano. Właściciele tych prywatnych "ancient farm" ugościli nas tym, co mają najlepsze: pysznymi serami, oliwkami i innymi warzywami oraz ... pastą na kilka sposobów. Historia ich przedsiębiorstw posłużyła do przygotowania się do debaty oxfordzkiej na temat: Jak połączyć tradycję z nowoczesnością? Jak chronić i równocześnie rozwijać?

Głównym celem wymiany była integracja młodzieży, czemu służyło mieszkanie u włoskich rodzin oraz wiele wspólnie spędzonych chwil – nie tylko podczas obowiązkowych

i oficjalnych zajęć (spotkanie z władzami Crispiano), ale też tych mniej oficjalnych, czasami zorganizowanych spontanicznie. Były to między innymi tańce, degustacja lokalnych pyszności przygotowanych przez uczniów włoskiej szkoły czy śpiewanie przy „największej pizzy na świecie”.

Gospodarze zadbali również o to, by uczestnicy poznali południowe Włochy jako teren nie tylko rolniczy, ale i atrakcyjny turystycznie. Zwiedziliśmy np. jedno z największych w regionie miast – Taranto, gdzie spacerowaliśmy po historycznej starówce, poznaliśmy tajemnice obronnego Aragonese Castele, zwiedziliśmy Katedrę i Marta Museum (z olbrzymią kolekcją artefaktów archeologicznych) oraz podziwialiśmy podczas spaceru Morze Śródziemne. Włoskie miasta będą nam się kojarzyły z wąskimi uliczkami i białym kolorem domów budowanych na wzniesieniach – bo takie są Martina Franca (perła architektury barokowej), Locorotondo i dwa miasta wpisane na listę UNESCO: Trulla (białe domki pokryte spiczastymi dachami z kamienia!) oraz Matera (jedno z najstarszych miast na świecie, którego domy wykute są w skałach na skraju głębokiego wąwozu)

Tydzień tak intensywny w doznania upłynął bardzo szybko. Z nowymi kolegami z Włoch, Turcji, Hiszpanii i Portugalii spotkamy się już za miesiąc u nas w Szkole - będziemy wtedy pracować nad "Wykorzystaniem dziedzictwa przemysłowego do rozwoju przedsiębiorczości".

Zdjęcia: