Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Liceum i Technikum w Skale świętuje kolejny sukces

Email Drukuj PDF

W nowy rok szkolny Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale wkracza z niezwykłymi wydarzeniami i faktami, o których zostali poinformowani uczestnicy uroczystej inauguracji. Uroczystość uświetniły swoją obecnością władze powiatu: wicestarosta Tadeusz Nabagło, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego Marek Piekara oraz przedstawiciele służb mundurowych i organizacji, z którymi współpracuje szkoła: zastępca komendanta powiatowego policji w Krakowie nadkomisarz Jacek Rosół, sierżant sztabowy Agnieszka Piekło-Bielarz rzecznik prasowy oraz prezes Stowarzyszenia Absolwentów Danuta Wilk.

Od września w Liceum i Technikum w Skale 33 nauczycieli  będzie kształcić i sprawować opiekę nad 300 uczniami. Naukę w klasie pierwszej rozpoczynają 4 klasy: dwie mundurowe, realizujące program Ministerstwa Obrony Narodowej i 2 klasy technikum w zawodach technik logistyk i technik informatyk. Tak dobry nabór w kolejnym roku wymusił także zatrudnienie nowych nauczycieli i wygospodarowanie kolejnych 2 sal, co umożliwi kształcenie na jedną zmianę.

Renoma dynamicznej działalności klas mundurowych i  certyfikat MON-u, a także bardzo wysoki poziom uzyskiwanych wyników klas technikum przyciągnęły uczniów z całej Polski. Olbrzymi wpływ mają także pozyskiwane przez szkołę pieniądze, związane z realizowanymi projektami. W czerwcu suma uzyskanych dofinansowań przekroczyła milion złotych. W bieżącym roku szkolnym będą realizowane 4 projekty za łączną kwotę dofinansowania ponad 171 tysięcy Euro czyli ponad 685 tysięcy złotych. Pierwszy z nich to 2 - letni program "Wykorzystanie dziedzictwa kulturowego dla rozwoju przedsiębiorczości", opracowany przez nauczyciela j. angielskiego i j. hiszpańskiego Ewelinę Drzewiecką, nauczyciela j. polskiego Agnieszkę Opalską i nauczyciela chemii Urszulę Szpik - Pasek. W ciągu 2 lat łącznie 30 uczniów wyjedzie bezpłatnie do Włoch, Turcji, Portugalii i Hiszpanii. Dofinansowanie wynosi 36 tysięcy Euro i pokryje wszystkie koszty wymiany uczniów. Również całkowicie bezpłatny i adresowany do kolejnych 30 uczniów jest projekt "Paszport do Europy", dzięki niemu uczniowie w ciągu 2 lat wyjeżdżać będą do Hiszpanii i Grecji. Uzyskane dofinansowanie wynosi 29 tysięcy Euro. Obydwa projekty są możliwe dzięki programowi Erasmus+. Z kolei trzeci tegoroczny projekt realizowany jest z programu PO WER. Dzięki uzyskanym 76 333 Euro na projekt "Staże zagraniczne - droga do kariery" na wiosnę 2019 roku 30 osób z III klas technikum informatycznego i logistycznego wyjedzie na miesiąc zdobywać doświadczenie zawodowe podczas praktyk we Włoszech. W trakcie realizacji jest już czwarty projekt, tym razem adresowany dla nauczycieli. Na program "Budowanie szkoły przyszłości na językach teraźniejszości" pozyskano  niemal 30 tys. Euro. Dzięki niemu 11 nauczycieli wyjedzie w ciągu dwóch lat na dwutygodniowe kursy językowe do krajów anglojęzycznych. Tuż przed inauguracją roku szkolnego powrócił z Londynu pierwszy nauczyciel, a następny w październiku wyjeżdża na Maltę. Obydwa projekty koordynuje wicedyrektor szkoły Bogumiła Niegolewska

Zdjęcia: