Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Podsumowanie projektu „Praktyki zagraniczne. Europejska jakość – profesjonalne doświadczenie.”

Email Drukuj PDF

W ubiegłym roku 24 logistyków i informatyków z Technikum w Skale uczyło się zawodu w Niemczech. Tym razem swoje umiejętności doskonalili w Parmie we Włoszech, przy okazji zwiedzając Mediolan, Wenecję, Regiio, Modenę i na co dzień delektując się parmezanem, pizzą i pastami.

Ten  trwający 12 miesięcy- bezpłatny dla uczniów- projekt był finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w kwocie  269 423,25 PLN. Odbył się dzięki współpracy organu prowadzącego szkołę- Powiatu Krakowskiego wraz z jego przedstawicielem prawnym dyrektorem szkoły Karolem Papiszem z włoską organizacją YOUNET, specjalizującą się w Europie w edukacji młodzieży. Projekt  zaangażował 13 nauczycieli i pracowników szkoły, a jego pomysłodawcą i koordynatorem była wicedyrektor Bogumiła Niegolewska, która 20 czerwca poprowadziła także spotkanie podsumowujące całe przedsięwzięcie.

Wzięli w nim udział przedsiębiorcy - przyszli pracodawcy absolwentów Technikum w Skale, partnerzy szkoły oraz władze Powiatu Krakowskiego i miasta: wicestarosta Tadeusz Nabagło,  radny powiatu Piotr Trzcionka, przewodnicząca Rady Miejskiej w Skale Jolanta Penkala, sekretarz Urzędu Miasta Tadeusz Boroń oraz prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Liceum w Skale Danuta Wilk.

Podstawowym  celem  projektu było ułatwienie uczniom startu na rynku pracy, czemu sprzyjało przygotowanie poprzedzające praktyki. Obejmowało  szereg zajęć z kształcenia językowego, zawodowego oraz przygotowanie  kulturowe i zajęcia motywacyjne. Po nim odbyła się najbardziej atrakcyjna część projektu- wyjazd na miesiąc do Włoch, o którym opowiadali podczas spotkania uczniowie. Wspominali  warunki zakwaterowania w 3- osobowych pokojach z aneksem kuchennym i łazienką, wycieczki  do słynnych miast włoskich, otrzymywane kieszonkowe, włoską kuchnię i gościnność, ale przede wszystkim to, jak uczyli się zawodu, pracując we włoskich przedsiębiorstwach. Dzięki tym działaniom uczniowie nie tylko przeżyli świetną przygodę, ale przede wszystkim uzyskali uznawane w Europie dokumenty ECVET i Europass Mobilność.

Warto dodać, że Zespół Szkół w Skale jest wg słów starosty Tadeusza Nabagło, liderem wśród wszystkich szkół średnich powiatu krakowskiego w zakresie pozyskiwania funduszy na kształcenie. W ciągu ostatnich 2 lat szkoła otrzymała bez mała milion złoty z projektu PO WER i Erasmus. Były przeznaczone dla uczniów: „Staże zagraniczne – teoria w praktyce” - 207 434,27 PLN , „Praktyki zagraniczne. Europejska jakość – profesjonalne doświadczenie”- 269 423, 25 PLN, „Staże zagraniczne – droga do kariery” -76 333 EUR/320 000 PLN  oraz projekty dla nauczycieli: „Edukacja językowa szansą na rozwój szkoły” - 49 014, 36 PLN i budowanie szkoły przyszłości na językach teraźniejszości  - 29 806 EUR/125 000 PLN. Dały one łączną kwotę wysokości ok. 970 000 PLN.

Zdjęcia: