Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Wysłaliśmy razem paczkę do Afryki - podsumowanie akcji

Email Drukuj PDF

Zrobiliśmy razem  coś dobrego

Udało się! "Wysłaliśmy razem paczkę do Afryki". I to niejedną, bo zakończenie roku szkolnego, było zarazem dniem, w którym ostatnie dwie z pięciu paczek wyruszyły w swój rejs do Afryki. Młodzież, nauczyciele i pracownicy z Liceum i Technikum w Skale przy wsparciu Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Skale zorganizowali zbiórkę darów dla dzieci i młodzieży z Kamerunu i pogranicza Beninu i Togo w środkowej Afryce. W krajach tych pracują Polki. W Kamerunie - polska siostra zakonna na misjach, która prowadzi ośrodek dla 120 dzieci i młodzieży. W liście prosiła o artykuły szkolne, buty, ubrania, słodycze, lekarstwa.  W Beninie zaś Polka z Fundacji Edu Afryka, która prosiła o artykuły szkolne, głównie farby, ponieważ tych w tym kraju nie ma w ogóle.

Cała akcja trwała od 21 maja do 25 czerwca. Główna zbiórka darów odbyła sie 2 i 3 czerwca podczas Dni Skały 2018, ale jeszcze przez tydzień młodzież i pracownicy szkoły przynosili artykuły szkolne, ubrania, buty,  zabawki, słodycze, witaminy i pieniądze na wysyłkę paczek. Nie brakowało pięknych darów serca - rozstania się ze swoim pendrivem, piórnikiem czy zrezygnowania z przyjemności dla siebie, by kupić dzieciakom coś słodkiego. Wolontariusze mieli trudne i wielodniowe zadanie. Trzeba było opracować akcję informacyjną (plakaty, ulotki, ogłoszenia), zorganizować stoisko, zbierać i przenosić rzeczy. Wiele darów wymagało także prania, czyszczenia. Największym wyzwaniem okazało się jednak spakowanie paczek. Podjęliśmy mnóstwo trudnych decyzji, przepakowywania, zmiany pudeł na lżejsze, ważenia, ponownego układania. A po zawiezieniu na pocztę... ponownego rozpakowywania i układania, bo paczka była cięższa niż maksymalnie przewidziana waga 20 kg.

W akcję zaangażowanych było ponad 20 wolontariuszy. Zebraliśmy łącznie 938,8 zł, z czego pokryliśmy koszt wysyłki 5 paczek i zakupiliśmy lek uodparniający Ismigen. Podczas Dni Skały zebraliśmy kwotę 140 zł. Grono Pedagogiczne oraz Pracownicy łącznie ofiarowali 245 zł. Kwotę 553,8 łącznie uzbierali uczniowie, z czego 353,8 podczas zakończenia roku szkolnego.

Paczki będą płynąć ok. 2,5 miesiąca. Teraz czekamy już tylko na zdjęcia dzieciaków i młodzieży z rzeczami, które ofiarowaliśmy- to na nich widać najbardziej, jak wielką sprawiliśmy radość.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wparcie tego przedsięwzięcia.