Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Jodymy na rajza!

Email Drukuj PDF

Kwietniowy piątek 13-tego dla uczniów klasy 1a i 1b był pełen niespodzianek. A to wszystko podczas wycieczki na Śląsk, która została zorganizowana w ramach poszerzania wiedzy o kulturze – tym razem skupiliśmy uwagę na dziedzictwie przemysłowym.
W Tarnowskich Górach pokonaliśmy podziemną rzekę w Sztolni Czarnego Pstrąga. Płynąc w chybocących się łódeczkach, które ocierały się o ściany wydrążonego w skale tunelu, wysłuchaliśmy historii tutejszych gor (czyli kopalni), dowiedzieliśmy się, jak obecnie do celów turystycznych wykorzystywane są dawne „górnicze zakłady pracy”, ale przede wszystkim zmierzyliśmy się ze swoimi lękami.

W Zabrzu uczestniczyliśmy w X Międzynarodowych Targach Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej. Dzięki wielu wystawcom nie tylko z Polski przekonaliśmy się m.in., jak wiele kopalń udostępnionych jest do zwiedzania, ile jest podziemnych tras turystycznych, szlaków turystyki przemysłowej lub rękodzieła artystycznego. Wniosek jest jeden – nawet przemysł może być atrakcyjny, szczególnie w tak niecodziennej odsłonie.

Zdjęca: