Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Liceum i Technikum w Skale otrzymało sprzęt o wartości 70 tysięcy zł

Email Drukuj PDF

26 stycznia 2018 roku Starosta Krakowski Wojciech Pałka przekazał zakupiony w ramach dotacji z Ministerstwa Obrony Narodowej sprzęt specjalistyczny i galowe mundury dla uczniów Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Skale. Wartość zakupów wyniosła ponad 70 tys. zł, z czego 20% kwoty współfinansował powiat krakowski. Do dyspozycji uczniów są teraz m.in. ćwiczebna broń długa i krótka, repliki ASG z magazynkami w systemie AK, wiatrówki, granaty, chełmy, maski, kamizelki taktyczne, kompasy, okulary ochronne, łopatki piechoty, saperki, nosze, radiotelefony PMP, przybory do walki wręcz. Wkrótce powiat krakowski zakupi również strzelnicę laserową dla szkoły w uznaniu poziomu realizacji programu klas edukacji mundurowej. Zakup ten rekomendował w imieniu Zarządu Powiatu i ogłosił młodzieży wicestarosta Tadeusz Nabagło. W spotkaniu wzięli również udział wiceprzewodniczący Rady Powiatu Marek Piekara, członek Zarządu Janina Grela, radny Piotr Trzcionka oraz dyrektor Wydziału Edukacji Lidia Pycińska. Stronę wojskową reprezentował przedstawiciel MON płk Witold Gniecki, por. Katarzyna Drozdowska z 6 batalionu logistycznego 6 Brygady Powietrznodesantowej oraz st. chor. sztabowy Jacek Margielewski z 5 batalionu dowodzenia.

Zakup tak specjalistycznego sprzętu to kolejny milowy krok w tworzeniu uznanej marki klas mundurowych w Liceum i Technikum w Skale. Od 8 lat w szkole realizowany jest program innowacji pedagogicznej: „Bezpieczeństwo publiczne – edukacja dla służb mundurowych”. Już po 3 latach funkcjonowania Zespół Szkół otrzymał tytuł  „Małopolskiej Szkoły z Pasją” w konkursie Samorządu Województwa Małopolskiego, zaś 2 lata temu uczniowie wywalczyli pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Turnieju Klas Mundurowych organizowanym pod patronatem Ministra Obrony Narodowej. W bieżącym roku uczeń klasy III zdobył I miejsce w kategorii najlepszy strzelec w konkursie ogólnopolskim. Szkoła podpisała także liczne porozumienia o współpracy, m.in. z 5 Batalionem Dowodzenia w Rząsce, 6. Batalionem  Powietrznodesantowym, Komendą Powiatową Policji w Krakowie, 5 Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą w Krakowie, dzięki którym młodzież odbywa zajęcia specjalistyczne w tych jednostkach. Każdy piątek to tzw. „dzień mundurowy” prowadzony przez żołnierzy, strażaków i policjantów. Uczniowie uczestniczą także w ćwiczeniach prowadzonych przez Straż Graniczną na lotnisku w Balicach, poznają specyfikę pracy służby więziennej, grup ratowniczo-poszukiwawczych z tresurą psów. Jesienią i wiosną kadeci uczestniczą w 3-dniowych wymarszach, pozwalających doskonalić umiejętności praktyczne w zakresie topografii, wspinaczki, biegu na orientację. W czerwcu każdego roku wyjeżdżają na 5-dniowy obóz survivalowy. W wielu zajęciach i kursach zdobywają certyfikaty, m.in. skoczka spadochronowego, płetwonurka, pierwszej pomocy przedmedycznej, strzeleckie,  pływania, samoobrony, ochrony imprez masowych.

W uznaniu tej działalności klasy mundurowe Liceum i Technikum w Skale od września zostały objęte pilotażowym programem Ministerstwa Obrony Narodowej wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących Piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych. Oprócz zajęć specjalistycznych prowadzonych przez fachowców z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu wojskowego, chętni absolwenci staną się żołnierzami rezerwy RP. Mają również pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej, Wojsk Obrony Terytorialnej i na studia na wyższych uczelniach wojskowych.

Od lat klasy mundurowe w Skale cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, przyciągając uczniów z całego regionu, np. Proszowic, Miechowa, Nowego Sącza, Wolbromia, Olkusza, Krakowa, Zamościa. W obecnym roku w klasach mundurowych kształci się 110 uczniów.

Zdjecia: