Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Uczniowie ZS i PO w Skale w Izraelu

Email Drukuj PDF

W tym roku szkolnym nasza szkoła ZS i PO w Skale już po raz trzeci realizuje projekt Międzynarodowej Wymiany Młodzieży Polska – Izrael zatytułowany „Ciekawi historii- otwarci na przyszłość”. Nasz wniosek zajął  II miejsce w konkursie organizowanym przez MEN i tym samym otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 38 000 zł. W projekcie bierze udział 15 uczniów naszej szkoły oraz 2 opiekunów. W wrześniu odbyliśmy warsztaty na temat historii i kultury żydowskiej w Muzeum Galicja na krakowskim Kazimierzu oraz zajęcia językowe i merytoryczne w szkole, których celem było przygotowanie uczestników do wyjazdu. W dnach 11-18 października przebywaliśmy w Izraelu w rodzinach naszych partnerów z zaprzyjaźnionej szkoły z Shaar haNegev realizując bogaty program przygotowany przez stronę izraelską. Zwiedziliśmy Jerozolimę z Bazyliką Grobu Pańskiego i Ścianą Płaczu, Muzeum Holokaustu Yad Vashem, gdzie rosną drzewa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata min. Ireny Sendlerowej i Władysława Bartoszewskiego, nowoczesny Tel Awiw i starą Jaffę, spędziliśmy noc na Pustyni Judzkiej a o świcie zdobywaliśmy twierdzę Masada. Nie zabrakło kąpieli w najbardziej słonym akwenie świata Morzu Martwym oraz wciąż ciepłym o tej porze roku Morzu Śródziemnym.

Uczestniczyliśmy w zajęciach na terenie kompleksu szkolnego, warsztatach tanecznych, artystycznych, lekcji w plenerze w przyszkolnym ogrodzie. Z uwagi na położenie izraelskiej szkoły tuż przy granicy ze Strefą Gazy i wojskowego profilu naszej placówki odbyliśmy również zajęcia dotyczące procedur i zachowań w sytuacjach zagrożenia, której są tutaj codziennością. Jak zachować się podczas alarmu, jak żyje się w warunkach ciągłej niepewności, jak wygląda życie w Izraelu ?– to pytania na które szukaliśmy odpowiedzi. Odwiedziliśmy granicę z Gazą stając się częścią projektu Mur dla pokoju, rozmawialiśmy z żołnierzami patrolującymi ten teren. Pobyt w Izraelu był okazją do ćwiczenia języka angielskiego, poznania nowej kultury i tradycji. Uczestniczyliśmy w kolacji szabatowej i życiu codziennym rodzin. Nasi uczniowie przyjmowani byli bardzo serdecznie i ciepło. Na koniec nie zabrakło łez rozstania. Zobaczymy się znów w grudniu podczas rewizyty Izraelczyków w naszej szkole.

Film:

Linki do artykułów na fb szkolnym:

Pierwszy dzien w Izraelu podczas naszej wymiany z młodzieża z Shaar ha Negev.

The second day we spent in Tel Aviv..

Podczas trzeciego dnia pobytu w Izraelu opalamy się na plaży i kąpiemy w ciepłym morzu Śródziemnym.

Kolejny dzień podczas naszego pobytu w Izraelu to wyczekiwana przez wszystkich Jerozolima!

Wyprawa na Pustynię Judzką.

Zdjęcia: