Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Zaczynamy ...

Email Drukuj PDF

Rok szkolny 2017/18 zainaugurowało ponad 270 uczniów liceum i technikum, w tym około 50 z nich to obcokrajowcy, głównie z Ukrainy oraz Mołdawii i Francji. 110 osób w czterech klasach pierwszych uczyć się będzie w klasach liceum (mundurowej i przyrodniczo-turystycznej i biologiczno-chemicznej), zaś w technikum zdobywać będą zawód informatyka i logistyka. Nowi uczniowie pochodzą z coraz odleglejszych miejscowości, m.in. Lublina, Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic, spoza Miechowa i Wolbromia.

W inauguracyjnym przemówieniu dyrektor szkoły Karol Papisz poinformował o uzyskaniu przez placówkę akredytacji Ministerstwa Obrony Narodowej, w wyniku której wdrożony został pilotażowy program dla szkół ponadgimnazjalnych prowadzących klasy mundurowe w celu utworzenia  certyfikowanych pionów wojskowych klas mundurowych. Wejście do tego programu było efektem wieloletniej wytężonej pracy nad marką skalskich klas mundurowych i wiązało się z uzyskaniem rekomendacji organów zewnętrznych. Inicjatywę tę poprowadził historyk - Paweł Tomczyk. Akredytację MON-u uzyskały tylko cztery szkoły w Małopolsce: Skała, Trzebinia, Nowy Targ i jedno z liceów w Krakowie. Naszą jednostką patronacką zostały Czerwone Berety czyli 6 Jednostka Powietrzno-Desantowa w Krakowie. Wymiernym skutkiem wdrożenia  programu jest fakt, że uczniowie kończący klasy mundurowe w Skale stają się żołnierzami rezerwy Rzeczpospolitej oraz otrzymują dodatkowe punkty podczas rekrutacji do szkół oficerskich i innych wyższych szkół wojskowych. Jak w każdym roku, kadeci tych klas zdobywać będą kolejne certyfikaty, w tym strzelca wyborowego, skoczka spadochronowego, pierwszej pomocy, ochrony imprez masowych, pływania itp. Co drugi piątek będą odbywać obowiązkowe, wyjazdowe zajęcia w jednostkach wojskowych. Tradycyjnie czekają ich również obozy surviwalowe i wymarsze kondycyjne. Przedstawiciele tych klas, wraz z wicedyrektor Bogumiłą Niegolewską i Ewą Morawską, wspierającą od lat funkcjonowanie innowacji pedagogicznej, udali się 5 września na ogólnopolską inaugurację roku szkolnego klas objętych patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej do Kielc, którą wezwaniem "Czołem Kadeci!" otworzył minister Antoni Macierewicz. Apel mundurowy zgromadził 400 uczniów i towarzyszył mu Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Oto wideorelacja z tego spotkania:

 

Nowy rok szkolny upłynie także pod znakiem realizacji innych projektów międzynarodowych. W październiku 15 osób wyleci do Izraela z programu Zadanie Publiczne Ministerstwa Edukacji Narodowej: Międzynarodowa wymiana młodzieży jako projekt Ciekawi historii-otwarci na przyszłość, na który szkoła otrzymała dofinansowanie wysokości 36 239 zł. W listopadzie 30 osób z technikum wyjedzie na miesiąc do Włoch na praktyki z projektu Power: Praktyki zagraniczne. Europejska jakość - profesjonalne doświadczenie. Projekt będzie realizowany w okresie 01.09.2017 - 31.08.2018. Działania są dofinansowane przez Unię Europejską, w 100 % ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”. Dofinansowanie projektu wynosi 269 423,25 PLN.

Wiosną odbędzie się również wymiana ze szkołą w Monachium.

Zdjęcia: