Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

„Witaj stolico” - klasy I zwiedzały Warszawę

Email Drukuj PDF

W dniach 19.04 - 21.04.2017r. odbyła się wycieczka klas pierwszych do Warszawy. Uczniowie mogli podziwiać najważniejsze miejsca stolicy Polski. Dzięki sprawnej organizacji oraz profesjonalnym przewodnikom zwiedzanie było prawdziwą przyjemnością.

W pierwszym dniu pobytu odwiedziliśmy parlament. Dzięki uprzejmości Pani poseł Elżbiety Dudy – rodowitej mieszkanki Skały, absolwentki naszego L.O. uczniowie zobaczyli najważniejsze miejsca w budynku, wysłuchali opowieści o dziejach siedziby polskiej legislatywy oraz sposobie jej funkcjonowania. W Senacie RP zwiedziliśmy wystawę poświęconą Towarzystwu Gimnastycznemu „Sokół”, zorganizowaną z okazji 150. rocznicy jego powstania. Ruchowi sokolemu przyświecało hasło „w zdrowym ciele zdrowy duch”.

W tym powiedzeniu zawiera się idea ruchu łączącego w sobie promowanie kultury i sprawności fizycznej z myśleniem o Polsce i patriotyzmie. Prezentowana w Senacie wystawa ukazywała historię Towarzystwa. Ekspozycja, bogato ilustrowana zdjęciami, przypominała najważniejsze wydarzenia z dziejów stowarzyszenia, m.in. zlot grunwaldzki w Krakowie w 1910 r., powstania wielkopolskie i śląskie, kształtowanie się polskiego skautingu, powstanie Błękitnej Armii, historię sportu, zloty w 20-leciu międzywojennym czy odrodzenie ruchu po 1989 r. Następnie zwiedziliśmy najwyższy budynek w Polsce - Pałac Kultury i Nauki.  Wjechaliśmy na 30 piętro, mogliśmy podziwiać panoramę miasta - to było niezapomniane przeżycie, a stamtąd przeszliśmy do Centrum Handlowego "Złote Tarasy", na szybkie zakupy.

Drugi dzień to długi spacer po Warszawie. Zaczęliśmy zwiedzanie od Belwederu, a następnie zespół pałacowo-parkowy Łazienki Królewskie. Wędrowaliśmy po parku podziwiając zabytki, słuchaliśmy z ciekawością opowieści i podziwialiśmy "Teatr na wodzie", pałace, rezydencje ówczesnej monarchii, a także chodzące po parku pawie oraz wiewiórki.
Kolejnym punktem wędrówki był Zamek  Królewski, Stare Miasto, Barbakan, pomnik Małego Powstańca i Krakowskie Przedmieście. Następnie udaliśmy się pod Grób Nieznanego Żołnierza – symboliczną mogiłę upamiętniającą bezimiennych żołnierzy poległych w obronie ojczyzny. Mogliśmy również obejrzeć zmianę warty i wykonać pamiątkowe zdjęcia. Największe wrażenie w tym dniu na uczestnikach wycieczki zrobiło Muzeum Powstania Warszawskiego. Interaktywny sposób zwiedzania tego niezwykłego miejsca dostarczył wielu informacji  młodym miłośnikom historii. Urok takich miejsc jak Łazienki Królewskie, Stare Miasto, Powązki oraz grające ławeczki poświęcone twórczości Chopina pozwoliła nam docenić słoneczna, wiosenna pogoda.

Trzeci dzień pobytu w Warszawie rozpoczęliśmy od wizyty w Centrum Nauki Kopernik. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Mieliśmy okazję własnoręcznie wykonać wiele doświadczeń naukowych, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń wszechświata i tego, co  wokół nas. Kolejnym punktem programu  był Stadion Narodowy, gdzie przeszliśmy trasą "Poczuj się jak VIP". Mieliśmy okazję zobaczyć go wewnątrz, zwiedziliśmy m.in. loże PZPN, loże zaprojektowaną przez Ewę Minge, centrum konferencyjne, szatnie, punkt widokowy, podziwialiśmy ogromny wkład pracy włożony w powstanie tego obiektu. Stadion wygląda zniewalająco, jest to na pewno jeden z najładniejszych obiektów w stolicy.

To była bardzo udana wycieczka, zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc, zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć i bardzo dużo się nauczyliśmy. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni, a jednocześnie smutni, że 3 dni w Warszawie tak szybko minęły.

Zdjęcia: