Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Praktyki zawodowe w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Skale – Niemcy 2016

Email Drukuj PDF

Jak powszechnie wiadomo, każda klasa technikum musi co najmniej raz w ciągu całego cyklu nauczania odbyć praktyki zawodowe. Praktyki te mają na celu m. in. zapoznanie uczniów z tzw. rynkiem pracy, praktyczne sprawdzenie swojej wiedzy i umiejętności oraz poznanie zasad społecznych obowiązujących w miejscu pracy. Z tych i wielu innych powodów w tym roku szkolnym na przełomie listopada i grudnia przystąpiliśmy do projektu „Staże zagraniczne – teoria w praktyce”, który umożliwił wyjazd grupie 20 uczniów na czterotygodniowe praktyki zawodowe w Niemczech. Grupa składała się z 12 informatyków i 8 logistyków. W pierwszym tygodniu grupa mieszkała w pensjonacie Blue Cottage w mieście Schkeuditz. Pozostałe trzy tygodnie praktykanci z opiekunami spędzili w ośrodku Vitalis w tym samym mieście.

Informatycy swoje praktyki odbywali w Lipsku. Do ich codziennych obowiązków należało m. in. tworzenie i aktualizacja stron internetowych w popularnych językach programowania (HTML, CSS, Java, SQL i inne), konfigurowanie routerów, zarabianie kabli sieciowych, patch paneli i gniazd naściennych, montaż sieci komputerowych, sprawdzanie połączeń sieciowych i usuwanie ewentualnych usterek, a także instalacja i konfiguracja systemów operacyjnych, programów narzędziowych i użytkowych. Kulminacyjnym punktem praktyk było zbudowanie ścianki montażowej, na której informatycy zbudowali swoją własną sieć komputerową składającą się z wyżej wymieniony elementów oraz kamerki internetowej. W czasie przerw w pracy praktykanci mogli korzystać z dobrze zaopatrzonej kuchni.

Miejscem praktyk logistyków były dwa markety niemieckiej sieci Netto na terenie Schkeuditz. W początkowej fazie praktyk Logistycy planowali własne startup-y. Następnie zostali podzieleni na dwie grupy i skierowanie do sklepów Netto, gdzie zapoznali się z regulaminem i zakresem swoich obowiązków. Do ich codziennych zajęć należało m. in. frontowanie produktów na półkach sklepowych, rozładunek palet, metkowanie i rozwożenie towaru oraz układanie go w odpowiedniej kolejności, sortowanie odpadów i utylizacja kartonów na belownicy. Praktykanci uczyli się również przygotowywać półki sklepowe, piece, chłodziarki, zaplecze i inne obiekty na przyjęcie nowego towaru.

Zarówno dla informatyków jak i logistyków praktyki zakończyły się uzyskaniem certyfikatów, w języku niemieckim, potwierdzających zdobytą wiedzę i umiejętności praktyczne. Uroczyste przekazanie w/w certyfikatów oraz pozostałych dokumentów odbyło się w ośrodku zakwaterowania Vitalis.

Zdobywaniu cennego doświadczenia zawodowego w Niemczech towarzyszyły również bardziej przyjemne chwile. Już pierwszego dnia pobytu grupa zwiedzała centrum Lipska, a w nim m. in. zabytkowe i nowoczesne pasaże handlowe, kościoły Św. Mikołaja i Św. Tomasza, w którym pracował Jan Sebastian Bach jako kantor chóru. Natomiast pierwszy weekend uczniowie spędzili w Berlinie na trzydniowej wycieczce. W stolicy Niemiec zobaczyli słynne jarmarki bożonarodzeniowe, Kanzleramt, Reichstag, Sowjetisches Ehrenmal, Brandenburger Tor, Holocaust – Denkmol, Potsdamer Platz, Technisches Muzeum, Neues Museum, Alexanderplatz, Rotes Rathaus, Marienkirche oraz wiele innych, ciekawych obiektów.

W pozostałe weekendy również na uczniów czekały atrakcje. W Lipsku zwiedzili słynny pomnik Bitwy Narodów, a na wycieczce do Drezna widzieli hotel, w którym zatrzymywał się Fryderyk Chopin,  dziedziniec Zamku Rezydencyjnego, w którym znajduje się turecka komnata  i sklepienie zielone, muzeum Zwingera i Gmachu Sempera oraz inne interesujące miejsca.

Bardzo ciekawym i zarazem atrakcyjnym punktem pobytu w Niemczech okazała się wycieczka do fabryki BMW, gdzie praktykanci po wysłuchaniu krótkiej historii powstania fabryki obejrzeli proces produkcji samochodów zwiedzając jej kolejne działy. W zakładzie tym dowiedzieli się również jak wygląda praca na różnych stanowiskach i jakie są warunki zatrudnienia.

Podsumowując praktyki zawodowe w Niemczech można stwierdzić, że to nie tylko zdobywanie wiedzy i cennych umiejętności praktycznych. To również ciekawe i atrakcyjne wycieczki oraz kontakt z kulturą niemiecką, jej językiem i historią. Mówiąc krótko jest to pewnego rodzaju przygoda, która na zawsze zapadnie głęboko w pamięci jej uczestnikom. Z całą pewnością to nie koniec, a dopiero początek zagranicznych staży, które już są planowane w przyszłym roku.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie http://praktykizagraniczne.lo-skala.pl/

Zdjęcia: