Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Rekolekcje dla maturzystów 2016.

Email Drukuj PDF

W dniach od 3 do 5 października 2016 r. uczniowie klas maturalnych naszej szkoły wzięli udział w rekolekcjach, które odbywały się w Skorzeszycach. Wśród uczestników byli także uczniowie z Buska-Zdroju oraz z jednego kieleckiego liceum. W sumie wzięło udział ponad 120 osób. Program rekolekcyjny został tak ułożony, aby omawiane treści dotarły do młodych ludzi. Można było zatem posłuchać o miłości, przyjaźni, wierze, ale też o wielu zagrożeniach jakie niesie ze sobą współczesny świat. Alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach opowiadali historie odnalezienia drogi swojego życiowego powołania. Podpowiadali jak można szczęśliwie przeżywać młodość. Spotkanie z księdzem egzorcystą dało do myślenia, aby wystrzegać się tego co prowadzi do zła i aby dbać o swoją wiarę.

 

Na rekolekcjach nie mogło zabraknąć elementów ściśle modlitewnych. Codziennie była sprawowana Eucharystia, w czasie której maturzyści mogli przedstawiać swoje prośby w formie pisemnej, które odczytywano w czasie modlitwy wiernych. Ze względu na miesiąc październik odprawiane też było nabożeństwo różańcowe.

Drugiego dnia wieczorem młodzi ludzie wzięli udział w adoracji Krzyża. Dla wielu z nich było to bardzo głębokie przeżycie, a to dzięki odpowiednio dobranym tekstom czytanym do rozmyślania i przeplatanym z nastrojowymi piosenkami przy akompaniamencie gitary. Ważną rolę odegrało także zaciemnienie kaplicy i zapalenie świec. Wszyscy chętni mogli przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania. Można było także uklęknąć przed Krzyżem i indywidualnie ofiarować swoje życie Jezusowi.

Organizatorzy zachęcali także do relaksu. Spacery, rozmowy, spotkania ze znajomymi czy zawieranie nowych znajomości umilały rekolekcyjny czas.

Każdy uczestnik, jeśli tylko chciał, mógł się zatrzymać, przemyśleć dotychczasowe swoje postępowania i zastanowić się nad przyszłością.

P.W.

Zdjęcia: