Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

II. i III. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Norwidowskim należą do nas!

Email Drukuj PDF

„Śpiewam…do ciszy …
by usłyszano, skoro śpiewać zacznę.”

/„Wanda” Cyprian Kamil Norwid/

 

20 kwietnia w auli Collegium Novum w Krakowie odbyła się 22. Gala – najważniejsza część Dni Norwidowskich, które od lat organizowane są przez Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida przy współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim i XII L.O. w Krakowie. Tematem wiodącym tegorocznej uroczystości związanej z poetą było: „Śpiewam… do ciszy. Norwid o muzyce.”

Organizatorzy przygotowali kilka bardzo ciekawych propozycji dla mieszkańców Krakowa i okolic, m.in. happening w przestrzeni miasta, spektakl teatralny, czy instalację artystyczną w zielonej przestrzeni pt. „Norwidowskie podwórko”. Z kolei młodzieży ze szkół średnich zainteresowanej literackim dorobkiem wieszcza zaproponowano kilka konkursów, w tym literacki, który cieszy się powodzeniem wśród uczniów Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Skale. Nic dziwnego – od lat są laureatami w tej rywalizacji (przypomnieć należy Wiktorię Buczek, Paulinę Świerk, Emilię Osak) II. i III. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Norwidowskim należą do nas!

Podczas Gali wręczono dyplomy i nagrody uczestnikom, których prace zostały najwyżej ocenione. Patrycja Piekaj(uczennica klasy 2b) napisała pracę pt. „Letarg poezji” i zdobyła II. miejsce. A jej koleżanka z klasy – Natalia Mól – III. (za pracę pt. „Poetyckie nuty”). Przewodniczący jury dr Mateusz Skucha z Katedry Filologii Polskiej UJ podkreślił, że na konkurs nadesłano kilkadziesiąt prac, które były na bardzo wysokim poziomie. Dlatego przy ocenie poza wnikliwością interpretacji dzieł Norwida, walorami językowymi wzięto pod uwagę również wrażliwość na piękno słowa i muzyki. Na zakończenie sparafrazował słowa autora „Promethidiona” – każdy, kto czyta dzieła Norwida, współtworzy je z nim samym.

Następnie uroczystość uświetnił wykład norwidologa Adama Cedro pt. „Gra czy odpycha”, w którym poddał on analizie jeden z najsłynniejszych liryków C.K. Norwida – „Fortepian Szopena” i zilustrował go zdjęciami. Na zakończenie wysłuchano koncertu fortepianowego w wykonaniu Mateusza Kluza (laureata Norwidowskiego konkursu poezji śpiewanej sprzed kilkunastu lat), który zagrał i zaśpiewał kilka tekstów Norwida we własnych aranżacjach.

Patrycji i Natalii gratulujemy, … i liczymy na następne nagrody w konkursach literackich!

Zdjęcia:

mt_galllery: