Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Jak oni to robią? - Święto Szkoły '2015

Email Drukuj PDF

9 listopada w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Skale odbyło się Święto Szkoły. Patriotyczny i mundurowy charakter skalskiego Liceum i Technikum podkreślały ceremonie ślubowania, przekazania sztandaru, musztry paradnej i pełny energii pokaz samoobrony. Awanse kadetom wręczył kapitan Krystian Pawłowski - dowódca Kompanii Logistycznej oraz dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krakowie brygadier Jacek Kukuła. W dalszej kolejności wystąpił Edward Tomczyk Prezes Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Skale, który wręczył dyplomy w imieniu Krajowej Rady Kombatantów dla burmistrza Tadeusza Durłaka, przewodniczącej Rady Miejskiej Jolanty Penkali, dyrektora szkoły Karola Papisza.

Uroczystość zaszczycił także Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Oleh Mandiuk, ponieważ od września w ZSiPO w Skale uczy się 25 potomków Polaków z Ukrainy, Mołdawii i Naddniestrza. Pobyt w Polsce ma dla nich różne odcienie: młodzieńczej przygody, realizacji planów, nowych perspektyw. Jest to jednak przede wszystkim spełnienie marzeń ich nieżyjących już polskich dziadków, którzy nigdy nie zaznali szczęścia powrotu do Polski. Można się było o tym przekonać także podczas uroczystości. Cała grupa młodzieży z zagranicy w strojach regionalnych podziękowała i wręczyła kwiaty Przewodniczącemu Rady Powiatu Krakowskiego Tadeuszowi Nabagło, dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Krakowie Lidii Pycińskiej, dyrektorowi Ośrodka Rehabiblitacji Narządów Ruchu w Krzeszowicach Andrzejowi Osiniakowi, szefowi Wydziału Zabezpieczeń Funkcjonowania Systemów Łączności mjr Zbigniewowi Morawskiemu, dyrektorowi ZSiPO Karolowi Papiszowi oraz nauczycielce języka angielskiego Alle Wójcik.

Listopadowe tony doszły do głosu podczas programu artystycznego "Memento vitae!- Pamiętaj o życiu!". Zabrzmiały w nim autentyczne historie polskich przodków młodzieży ze Wchodu. W opowieściach splatały się w jedną całość miłość i śmierć. Poruszająco zabrzmiały też refleksje uczniów na temat pobytu w Skale. Program zadawał pytania o  zakorzenione w świadomości Polaków stereotypy, o rolę człowieka w zdehumanizowanym i prowadzącym do samodestrukcji świecie biurokracji.

Wyrazem uznania dla dynamicznego rozwoju szkoły (działalności klas mundurowych, 4 wymian międzynarodowych, wzrastających wyników matur) była wypowiedź Przewodniczącego Rady Powiatu Krakowskiego Tadeusza Nabagło, który powtórzonym pytaniem: "Jak oni to robią" podkreślał zaangażowanie dyrektora, nauczycieli, pracowników i uczniów.

Zdjęcia