Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Warsztaty w Krynicy-Zdrój

Email Drukuj PDF

W ostatnim tygodniu października młodzież z Ukrainy, Mołdawii i Naddniestrza ucząca się w naszej Szkole przebywała na tygodniowych warsztatach w Krynicy-Zdroju. Nadrzędnym celem tego projektu była praktyczna nauka języka polskiego, a ponad to uzupełnienie wiedzy z matematyki oraz historii i kultury polskiej.

Poza codziennymi lekcjami z literatury i gramatyki polskiej oraz z matematyki uczestnicy brali udział w zajęciach dodatkowych, podczas których mogli wykazać się swoimi zainteresowaniami i uzdolnieniami. Był to m.in. konkurs plastyczny „Moja Krynica”, wieczór z karaoke, kalambury matematyczne, zajęcia dekoratorskie a także zawody sportowe. Młodzież uzupełniła też wiedzę o sztuce staroruskiej i ikonostasie zwiedzając najstarszą polską cerkiew w Powroźniku oraz świątynię greckokatolicką w Krynicy, poznała założenia prymitywizmu na przykładzie malarstwa Nikifora w krynickim Muzeum poświęconym jego życiu i twórczości. Każdy dzień rozpoczynał się poranną gimnastyką (bo przecież „w zdrowym ciele – zdrowy duch”!), a  kończył zajęciami grupowymi, m. in. z cupsongiem (dowód na to, że moc jest w grupie),  spotkaniami filmowymi („Miasto 44” i „Stalin”), czy wieczorem poetyckim (głośne czytanie z podziałem na role II cz. „Dziadów” Adama Mickiewicza). Uczniowie zwiedzili Krynicę, wspinali się na Górę Parkową, wyjeżdżali gondolami na szczyt Jaworzyny Krynickiej, co udokumentowali zdjęciami i krótkimi formami literackimi.

Młodzież wykazała się dużą wiedzą i zaangażowaniem podczas zajęć, kulturą osobistą oraz pomysłowością i talentami. Udowodnili też, że potrafią współpracować i ponosić odpowiedzialność za innych. Świadectwem tego jest wynik tygodniowej rywalizacji grupowej. Oba zespoły (czerwony i czarny) wywalczyły taką samą ilość punktów.

Inicjatorem projektu był pan Dyrektor Karol Papisz, o merytoryczną część warsztatów zadbali opiekunowie - nauczyciele: p. Agnieszka Opalska i p. Sylwia Dyk. Pobyt grupy w Krynicy-Zdroju nie mógłby się jednak odbyć bez pomocy sponsora – krakowskiej Fundacji „Prometeusz”, z którą od lat współpracuje nasza Szkoła. Za to składamy wyrazy uznania i serdeczne podziękowania.

Zdjęcia: