Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Zajęcia w Muzeum Gleb, Festiwal Nauki

Email Drukuj PDF

Pobieranie wody i soli mineralnych przez rośliny z podłoża, to skomplikowany proces… Bo co może być podłożem? Jakie jego cechy ułatwiają wzrost i rozwój roślin?

Żeby odpowiedzieć na te pytania 21 maja 2015 r. udaliśmy się do Muzeum Gleb na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego. Zajęcia prowadzone w ciekawy sposób przez dr inż. Piotra Pacanowskiego umożliwiły nam zdobycie wiedzy o powstawaniu i rodzajach gleb. Wiemy już, które gleby są żyzne, od czego ta żyzność zależy, a także które rodzaje gleb występują na naszym terenie. Poznaliśmy także profile gleb z różnych stron świata. Każdy z nas mógł też wykonać model profilu glebowego.

Po zajęciach poszliśmy na Rynek Krakowski, gdzie w namiotach rozstawionych na płycie Rynku, uczelnie krakowskie promowały się, prezentując ciekawe pokazy i doświadczenia, wykonywane przez pracowników i studentów konkretnych kierunków.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się pokazy kleszczy, ślimaków oraz doświadczenia prezentujące wpływ różnych czynników na proces fotosyntezy i fotoperiod. Można było także zobaczyć egzotyczne warzywa i owoce, a nawet zabrać przepis na potrawy z tych roślin. Jednak najciekawsza była prezentacja Wydziału Technologii Żywności. Każdy z oglądających mógł zważyć się na wadze metabolicznej i skorzystać z fachowego omówienia otrzymanych wyników.

Organizowano też pokazy na dużej scenie. Nasze uczennice zabłysnęły znajomością tańca belgijskiego.

Zdjęcia: