Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Meeting Poland-Israel. Skała 2015

Email Drukuj PDF
Przeszłość jest historią, przyszłość tajemnicą,
a teraźniejszość darem

Symboliczną bramą z pudeł oklejonych charakterystycznymi znakami swoich krajów przeszło ponad 200 uczestników Spotkania Polska – Izrael, które odbyło się 31 marca w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Skale. Po raz trzeci młodzież z obydwu krajów miała okazję poznawać swoje kultury i historię dzięki projektowi ORE "Zachować pamięć".

Podczas inauguracji dyrektor szkoły Karol Papisz wyraził radość z tak pomyślnie rozwijającej się współpracy. Uczniowie ze Skały oraz z izraelskiego miasta Shaar haNegev, położonego obok konfliktowej strefy Gazy, zaprezentowali swoje szkoły i umiejętności. Nie brakło wspomnień z jesiennego tygodniowego wyjazdu do Izraela: zdjęć młodzieży z samolotu, na wielbłądach i wzbudzającej uśmiech nauki szyboletu "Stół z powyłamywanymi nogami". Następnie w mieszanych kilkunastoosobowych grupach odbyły się warsztaty integracyjne i merytoryczne. Najwięcej zdziwienia wywoływało śpiewanie polskich i izraelskich piosenek, sypiący śnieg i bujne loki dziewcząt z Izraela. Organizator grupy izraelskiej Einath Haimi podkreśliła dziękując za gościnę, że za każdym razem wraca tu jak do najbliższych sobie osób.

Jesteśmy dla siebie darem - to chyba  najtrafniejsze słowa spotkania, które padły z ust izraelskiego opiekuna podczas powitania. Piękną klamrę z nimi stworzyły podziękowania koordynator przedsięwzięcia wicedyrektor Bogumiły Niegolewskiej: Wierzę, że tak jak ja, wszyscy macie świadomość uczestniczenia w czymś wyjątkowym, ważnym dla nas dorosłych i dla młodzieży. Mimo trudnej historii naszych narodów potrafimy wspólnie spędzać czas, śmiać się, śpiewać i tańczyć. To wielka sprawa!

Zdjęcia: