Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Wizyta Janiny Ochojskiej

Email Drukuj PDF

10 grudnia 2014 r, gościła w murach naszej szkoły Janina Maria Ochojska – polska działaczka humanitarna, założycielka i szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, astronom. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, wśród których jest między innymi wyróżnienie przyznane przez Fundację POLCUL z Australii, tytuł „Kobiety Europy 94”, Medal św. Jerzego, Order Legii Honorowej – przyznawany przez Prezydenta Republiki Francji oraz Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Przyjazd tak znakomitego i wybitnego gościa, związany był z realizacją przez klasy 2b i 3b projektu: Małopolskie szkoły na rzecz krajów Globalnego Południa. Jest to projekt edukacyjny prowadzony przez Polska Akcję Humanitarną.

W samo południe gościa przywitała Pani Wicedyrektor – Bogumiła Niegolewska. Pani Janina Ochojska opowiedziała nam o dwóch rodzajach misji, jakie realizuje jej organizacja: misji w Sudanie, gdzie budowane są studnie, aby zapewnić dostęp do wody pitnej ludziom tam mieszkającym oraz o działaniach na rzecz uchodźców w kraju ogarniętym wojną – Syrii. Ilustrację opowieści stanowiła prezentacja przygotowana przez Pana Tadeusza Szczepaniaka z krakowskiego oddziału PAH, który towarzyszył naszemu gościowi. Mieliśmy więc okazje nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć na zdjęciach, jak wygląda codzienne życie w omawianych krajach a także działania PAH na rzecz potrzebujących. Dowiedzieliśmy się także, jak funkcjonuje Polska Akcja Humanitarna, skąd bierze środki na tak szeroką działalność na świecie. Pani Ochojska, opowieścią o swoim życiu, początkach działalności, wyjazdach na misje, radościach i kłopotach, przekazała mam wiele mądrości. Każdy członek społeczności szkolnej, mógł znaleźć w jej postawie coś, co warto zaszczepić i pielęgnować u siebie. Dość powiedzieć, że w kolejnej części spotkania, pytaniom nie było końca. Jedno z pytań brzmiało: „Jakie kompetencje trzeba posiadać, aby z Wami współpracować, by jechać na misję?” Wiemy już, że aby pomagać innym, nie wystarczą dobre chęci. Trzeba mieć też pewne umiejętności, jak np.: znajomość angielskiego, logistyki, kultury i obyczajów kraju, w którym pracujemy, przejść przygotowanie i testy.

„Co my możemy zrobić, aby pomagać?”. Polubmy PAH na facebooku i klikajmy co dzień w brzuszek Pajacyka –  www.pajacyk.pl

Spotkanie zakończyło się owacjami.

Zdjęcia: