Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Klasa 2b na tropie Wyspiańskiego i Młodej Polski

Email Drukuj PDF

27 maja uczniowie klasy 2b wzięli udział w przedmiotowej wycieczce z języka polskiego i wiedzy o kulturze. Temat zajęć dotyczył Krakowa w okresie Młodej Polski.

Aby poznać sztukę modernizmu, udaliśmy się do kamienicy Szołajskich na wystawę „Zawsze młoda! Polska sztuka około 1900 roku”. W kilku salach podzielonych tematycznie zaprezentowano m.in. zaproszenia na występy legendarnego kabaretu Zielony Balonik i karykatury uczestników tych wieczorów, dzieła wiązane z postrzeganiem przez artystów dzieci, natury i chłopów oraz miasta i jego mieszkańców. Uczniowie wypełniali indywidualne karty pracy i mieli nie lada zadania! (np. rozwiązanie szyfrów, ubranie postaci mężczyzny i kobiety w stroje z epoki, przyporządkowanie obrazów i rzeźb odpowiednim hasłom)

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie kościoła oo. Franciszkanów. Trzeba tam być, by zobaczyć kilka dzieł jednego z największych twórców polskich – Stanisława Wyspiańskiego, np. secesyjną polichromię i zaprojektowane przez niego witraże (z najważniejszym – „Bóg Ojciec – stań się!”)

Nie mogliśmy też nie wstąpić do Jamy Michalika - ulubionej kawiarni młodopolskich artystów, która teraz pełni również rolę galerii prac ówczesnych bywalców.

Późnym wieczorem w Narodowym Teatrze Starym obejrzeliśmy sztukę pt. „Akropolis” według Stanisława Wyspiańskiego. Spektakl nasycony techniką okazał się propozycją spojrzenia na młodopolski dramat z perspektywy przyszłości. Stąd dekoracja przywołująca wirtualną rzeczywistość, muzyka i stroje techno … Wszystko to powoduje, że widz ma pewność, iż na scenie dzieje się coś niezwykłego, ale i trudnego do zrozumienia.

Zdjęcia: