Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Konkur Ortograficzny o Pióro Starosty Krakowskiego

Email Drukuj PDF

O przysłowiowy włos Dominika Świerk i Dominika Cyganek były od zdobycia Pióra Starosty Krakowskiego. Dominika Świerk zajęła 4 miejsce, przegrywając jednym błędem w stosunku do miejsca 2 i 3 i dwoma w stosunku do miejsca pierwszego. Dyktando Dominiki Cyganek (5 miejsce) różniło się od dyktanda Dominiki Świerk jedynie brakiem kilku przecinków. Justyna Pluta z IIa również zaprezentowała bardzo wysokim poziom i zdobyła 8 miejsce, honorowane także wyróżnieniem i nagrodą (Pióro Parker).

O pióro Starosty Krakowskiego oraz tablety walczyło 26 osób ze szkół średnich powiatu krakowskiego. Zwyciężczyni z Krzeszowic jest prawdziwą mistrzynią ortografii. Dwa lata temu zajęła miejsce pierwsze, a w roku ubiegłym miejsce drugie. W tym roku najlepsze dyktando miało 2 błędy ortograficzne.

O wysokim poziomie Konkursu wypowiedziało się również Starostwo na stronie powiatu, pisząc:

Młodzież, jak  co roku, była dobrze przygotowana do zmagań z pułapkami i meandrami polskiej ortografii i dlatego poziom prac był dość wyrównany, zwłaszcza tych najlepszych. To z kolei było przyczyną, że wyłonienie trójki zwycięzców było dla jurorów niemałym wyzwaniem. Piszący dobrze radzili sobie z przestrzeganiem oczywistych reguł ortograficznych, kłopoty mieli natomiast, podobnie jak w poprzednich latach, z poprawnym pisaniem wyrazów rzadko używanych, zwłaszcza z właściwym zapisem egzotycznie brzmiących nazw potraw dobrze już zadomowionych na polskich stołach.