Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

II Spotkanie Polska-Izrael

Email Drukuj PDF

Dnia 17 marca 2014, w poniedziałek, po raz drugi w naszej szkole odbyło się spotkanie Polska-Izrael w ramach projektu, prowadzonego przez MEN i ORE „Zachować Pamięć”. Przybyło do nas 75 uczniów z Izraela wraz z opiekunami.

Uroczystość  zainaugurowały hymny obu państw oraz powitanie przez Dyrektora ZS i PO w Skale Karola Papisza. Po prezentacji obu szkół rozpoczął się „talent show” w wykonaniu uczniów naszej szkoły i gości – młodzieży z Izraela. Uczennice klasy II b i III b zaprezentowały taniec, Ola Bosak z klasy II b przy akompaniamencie gitarowym swojej koleżanki z klasy Dominiki Cyganek wykonała utwór Rihanny, zaś Weronika Natkaniec z klasy III b zaśpiewała piosenkę Agnieszki Osieckiej „Ucisz serce”.

Po części oficjalnej rozpoczęły się warsztaty integracyjne i merytoryczne. Mieszane grupy polsko-izraelskie nawiązały „nić porozumienia”, poznawały zapis swoich imion w języku hebrajskim i uczyły się wzajemnie piosenek polskich i izraelskich. Na zakończenie wymieniły się pamiątkowymi prezentami. Młodzież izraelska miała okazję zwiedzić naszą szkołę i zobaczyć prezentację na temat historii Żydów w Skale autorstwa Wojtka Gugulskiego i Kacpra Morawskiego z klasy I c, wystawy o Janie Karskim oraz prac plastycznych o tematyce żydowskiej wykonanych pod kierunkiem p. Agnieszki Opalskiej.

Pobyt gościom zdecydowanie umilił taniec belgijski, którego krótki kurs przeprowadziła uczennica klasy III b Karolina Motyl oraz ograniczona czasowo ale żywiołowa dyskoteka.

Na zakończenie przedstawiciele obu szkół przekazali sobie prezenty, upamiętniające to spotkanie.

Spotkanie Polska –Izrael dopełniła wizyta na cmentarzu żydowskim, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa ku czci pomordowanych Żydów w trakcie II Wojny Światowej. Złożono wiązanki kwiatów a goście odmówili tradycyjną modlitwę za zmarłych – kadisz.

Młodzi Izraelczycy odjechali od nas wdzięczni za tak miłe ich przyjęcie, pełni entuzjazmu i wrażeń.

Za zorganizowanie całego spotkania szczególne podziękowania należą się koordynatorowi z ramienia naszej szkoły, Pani Bogumile Niegolewskiej oraz nauczycielom: Pani Joannie Jarzmik, Annie Łuszcz, Ałłie Wójcik, Dorocie Zadora, Romanie Zadęckiej, Urszuli Szpik-Pasek, Annie Dobrzyckiej – przygotowującym warsztaty, Ewie Morawskiej i Elżbiecie Karlik za organizację bufetu z przekąskami, Andrzejowi Zbieżkowi za aranżacje gier i zabaw sportowych oraz obsługę medialną, Barbarze Krupie za pomoc przy porządkowaniu cmentarza i dekoracji hali. Wyrazy podziękowania kierujemy również do uczniów dbających o porządek, sprzęt nagłośniający, pomoc przy lunchu, Magdy Mikuły i Krzysztofa Rudzińskiego za prowadzenie całej uroczystości w języku angielskim oraz wszystkich uczniom biorących udział w warsztatach. Well done!

Zdjęcia: