Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale uhonorowany patriotycznym odznaczeniem

Email Drukuj PDF

Zgodnie z programem wychowawczym szkoły, rozpoczęcie nowego roku szkolnego w 74 rocznicę wybuchu II wojny światowej miało patriotyczny charakter.

Podczas inauguracji  mjr w stanie spoczynku Mieczysław Wojtasik odznaczył Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale Krzyżem Republiki Pińczowskiej. W uzasadnieniu nadania Krzyża mjr Wojtasik podkreślił, że po raz pierwszy w historii Polski odznaczenie to zostało przyznane szkole. Zespół Szkół otrzymał je za zasługi w kultywowaniu pamięci o II wojnie światowej i przekazywaniu młodszym pokoleniom prawdy historycznej. Krzyż zawisł na sztandarze Szkoły i cieszył się szczególnym zainteresowaniem młodzieży z klas „mundurowych”.

Za całokształt działalności związanej z Wojskiem Polskim odznaczony został także kpt rezerwy Marian Cyganek, który każdego roku wypełnia swoją życiową misję przypominania młodzieży historii wybuchu II wojny światowej i jej przebiegu na terenach Skały.

Republika Pińczowska, której Krzyż otrzymał Zespół Szkół, była obszarem ok. tysiąca km2 w okolicach Proszowic i Kazimierzy Wielkiej. W 1944 roku wspólnym wysiłkiem partyzantów różnych ugrupowań (AK, AL, BCH) wyzwolono te tereny spod okupacji na 19 dni .

Zdjęcia: