„Odprawa posłów greckich” w Narodowym Teatrze Starym

Kolejną propozycją dla szkolnych teatromanów było przedstawienie pt. „Odprawa posłów greckich”, które 10 kwietnia obejrzeli uczniowie na deskach Narodowego Teatru Starego w Krakowie.

Reżyser Michał Zadara sięgnął po tekst dramatu Jana Kochanowskiego, który przywołał jeden z epizodów mitu o wojnie trojańskiej. Akcja tragedii rozpoczyna się w momencie, gdy do Troi przybywają greccy posłowie żądając zwrotu porwanej Heleny.

Jednak temat dramatu, a w szczególności aluzje polityczne, nie stracił na aktualności ani w czasie renesansu ani dzisiaj. Reżyser zadbał o to, by czuć było tę „więź” między epokami – połączył tekst staropolski z muzyką na żywo, którą wykonywał DJ Dominik Strychalski. Już pierwsza rozmowa antagonistów ujawnia najważniejszy problem utworu. Aleksander (w tej roli Błażej Peszek) – kieruje się tylko prywatą i stawia swoje zachcianki wyżej niż ojczyznę, natomiast jego przeciwnik – Antenor (Roman Gancarczyk) – to wzorowy obywatel zatroskany o losy Troi. Którego z nich poprą obradujący obywatele? Jakimi metodami posłuży się zwycięzca? Jak zachowa się przegrany? … Na te pytania widz uzyskuje odpowiedzi dzięki relacji z obrad Posła (Juliusz Chrząstowski).

Ale to dopiero połowa przedstawienia!