Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Święto 2 Korpusu Zmechanizowanego

Email Drukuj PDF

W sobotę 19 maja br. uroczystą mszą w Kościele Garnizonowym pod wezwaniem św. Agnieszki rozpoczęły się obchody Święta 2 Korpusu Zmechanizowanego.

Główne uroczystości odbyły się na placu apelowym w 5 batalionie dowodzenia. Na trybunie honorowej zajęli miejsca zaproszeni goście; Wojewoda Małopolski Jerzy Miller, Senator RP Bogdan Klich, Radomir Korsak – Dyrektor Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej reprezentujący Ministra Obrony Narodowej, gen. broni Edward Gruszka – Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych RP, przedstawiciele krakowskich jednostek wojskowych, policji, straży pożarnej i miejskiej oraz współorganizatorzy święta Bracia Kurkowi ze starszym bractwa Henrykiem Kuśnierzem i królem Józefem Hojdą. Obok żołnierzy na placu stanęli pracownicy wojska oraz harcerze i uczniowie klas wojskowych w tym nasze klasy mundurowe, z którymi ściśle współpracuje 2 Korpus Zmechanizowany.

Dowódca Korpusu witając gości, wyróżnił żyjących na ziemi krakowskiej uczestników zwycięskiej bitwy o Monte Cassino.Wyróżniających się w służbie oficerów i podoficerów Korpusu i 5 batalionu uhonorowano odznaczeniami państwowymi, resortowymi i medalami przyznanymi przez Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych. Specjalne podziękowania otrzymali z rąk dowódcy Korpusu weterani spod Monte Cassino. Pamiątkowy obraz przedstawiający klasztor na Monte Cassino z charakterystycznym czerwonym makiem otrzymał gen. broni Edward Gruszka. Dowódca wyróżnił też najlepszych w Korpusie strzelców i sportowców.

Pamiątkowe certyfikaty i upominki wręczone zostały młodzieży z klas wojskowych oraz harcerzom biorącym udział w tej uroczystości.