Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

68 rocznica powstania Republiki Pińczowskiej

Email Drukuj PDF

Ojczyzna jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli,
i jako taka, jest też wielkim obowiązkiem

Jan Paweł II

 

W niedzielę, 6 maja 2012 roku, Skała – za sprawą Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych oraz Stowarzyszenia Pokoleń Żołnierzy Republiki Pińczowskiej - przeżywała uroczystość poświęconą poległym i żyjącym obrońcom Republiki w 68 rocznicę jej powstania.

Swoim udziałem uroczystość uświetnili: Starosta Powiatu Krakowskiego - Józef Krzyworzeka, przewodniczący Rady Powiatu - Tadeusz Nabagło, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego - Marian Paszcza, gen. Jerzy Wójcik oraz Prezydent Fundacji Prometeusz - Wiesław Ibek.

Obchody rozpoczęły się na rynku w Skale, gdzie orkiestra wojskowa z Krakowa zagrała koncert złożony z pieśni ojczyźnianych, a potem mieszkańcy miasta obejrzeli pokaz musztry klas mundurowych skalskiego liceum pod dowództwem por. Jacka Nowaka z 5. Batalionu Dowodzenia w Rząsce. Na miejscowym cmentarzu złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem bohaterów poległych w obronie ojczyzny oraz na mogiłach powstańców i żołnierzy AK.

W trakcie uroczystej mszy świętej, odprawionej przez ks. Kanonika Jana Robaka i ks. Andrzeja Ligenzę – katechetę z liceum w Skale, nastąpiło złożenie votum wdzięczności w postaci repliki orderu Złotego Krzyża Virtuti Militari Matce Boskiej Śnieżnej – Pani Skalskiej przez mjr w st. spocz. inż. Mieczysława Wojtasika - Kawalera tego orderu. W homilii ks. Robak przypomniał znaczenie Republiki Pińczowskiej i AK w czasie drugiej wojny światowej.

Dalsza część uroczystości odbyła się w hali sportowej, gdzie wręczono nagrody laureatom konkursu na temat walk za ojczyznę na terenie Republiki Pińczowskiej i okolic. Nagrody ufundowane przez Starostę Powiatu Krakowskiego Józefa Krzyworzekę otrzymali uczniowie klas mundurowych: I miejsce – Maciej Grzebinoga, II miejsce – Karolina Starczyńska i Agnieszka Mitka, III miejsce – Michał Tarnówka i Iwona Browarnik.

Za krzewienie patriotyzmu wśród młodzieży złotymi medalami Republiki Pińczowskiej odznaczeni zostali Starosta Krakowski Józef Krzyworzeka oraz między innymi dyrektor i nauczyciele naszej szkoły: Halina Brzozowska, Maria Jakubek, Małgorzata Liszkiewicz i Ewa Morawska-Rogała.

Fundacja „Prometeusz”, z którą współpracuje liceum w Skale, przekazała dyplomy „Serce za Serce” osobom zaangażowanym w jej działalność. Wśród wyróżnionych znalazła się dyrektor ZSiPO Halina Brzozowska oraz mjr Zbigniew Morawski z Regionu Wsparcia Teleinformatycznego w Krakowie – absolwent ogólniaka w Skale.

W naszym liceum działają klasy mundurowe, ich prowadzenie wymaga zaangażowania i poświęcenia wielu osób. Mjr w st. spocz. Mieczysław Wojtasik, por. Jacek Nowak, mjr Zbigniew Morawski i prezes Fundacji „Prometeusz” Wiesław Ibek  otrzymali od klas mundurowych podziękowanie za pomoc i wsparcie.

Sekretarz Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Marcin Tatara uhonorował medalami 2 osoby szczególnie zasłużone w opiece nad miejscami pamięci.

Młodzież pod opieką polonistki Agnieszki Opalskiej i przyjaciela Szkoły Romana Lubaszewskiego uświetniła uroczystość programem patriotycznym, którego przewodnią myślą były słowa Jana Pawła II „Ojczyzna…jest to dziedzictwo, a równocześnie jest to wynikający z tego dziedzictwa stan posiadania – w tym również ziemi, terytorium, ale jeszcze bardziej wartości i treści duchowych, jakie składają się na kulturę danego narodu.”

Miłym kulinarnym akcentem uroczystości - dzięki naszym sponsorom - były grochówka wojskowa i kiełbaski z grilla w pięknym plenerze przed halą sportową w Skale.

Zdjęcia: