Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Bóg, honor, ojczyzna – coś więcej niż tylko słowa?

Email Drukuj PDF

I miejsce w powiatowym konkursie literackim Skawińska Probówka Artystyczna w kategorii publicystyka

Bóg, honor, ojczyzna – coś więcej niż tylko słowa?

Na początku prężnie rozwijająca się, duża terytorialnie, znacząca na polu międzynarodowym. Była w rękach wielu królów i władców działających lepiej bądź gorzej na jej rozwój. Z czasem przyszły rozbiory, bitwy, I i II wojna światowa, przez co skończyła się jej świetność, nadeszły czasy wiecznych walk i potyczek, podczas których cierpieli najbardziej niewinni – ludność cywilna. Wszystko to znacznie ją osłabiło i wyniszczyło niczym ciężka choroba działająca na organizm człowieka. Inne państwa tylko żerowały na jej cierpieniu. Terytorium znacznie się zmniejszyło, lecz ów spadek nie dotyczył tylko powierzchni lecz również sytuacji gospodarczej, czy miejsca na arenie międzynarodowej. W pewnym okresie na dość długi czas, bo aż 123 lata nawet zniknęła z mapy Europy.

Więcej…

Karol

Email Drukuj PDF

I wyróżnienie w Konkursie Literackim "Komu Bije Dzwon Zygmunta"

Karol

Zamieszkiwał krakowski Dworzec Główny już siedemnaście lat. Od dwudziestu żyje na ulicy. Nie wszystko poszło po jego myśli. Miał średnie techniczne wykształcenie, kiedyś był spawaczem w gdańskiej stoczni. Okres ten wspomina jako złoty czas. Komuna. Miał, co chciał, jak wielu. Mało pracował, pił dużo, a zarabiał kilka średnich krajowych. I był młody. Miał żonę, dwójkę dzieci, kolegów do kieliszka. Jednak wtedy sen się skończył.

Więcej…

Wspomnienia zwykłego Polaka

Email Drukuj PDF

Konkurs literacki Weteran - Mundur -Ojczyzna

Pamiętnik zwykłego Polaka
Wspomnienia, myśli, po prostu - życie. Oto mój pamiętnik.

01.09.1930

Jestem Stefan mam 8 lat, żyję z mamą Elą i tatą Józefem

Mam też 2 starsze siostry i 3 starszych braci. Posiadamy małe gospodarstwo, jednak nam ono wystarcza. Mamy dwa konie i dużo kolorowych pól.

Więcej…

Żołnierzu, zapal..

Email Drukuj PDF

Konkurs literacki Weteran - Mundur -Ojczyzna

Żołnierzu, zapal..

Była to wiosna 1961 roku. Nic nie zapowiadało zmian w moim życiu, które wiodłem bardzo spokojnie. Miałem kochających rodziców oraz dwóch starszych braci. Pierwszy z nich - Maciej dopiero co wrócił z wojska, a drugi - Karol już rok tam przebywał. Rodzina była dla mnie najważniejsza.

Więcej…

Trwała i zdrowa rodzina podstawą państwa

Email Drukuj PDF

Konkurs Powiatowy Trwała i Zdrowa Rodzina Podstawą Państwa, maj 2014r.

I miejsce – Marika Krzemień

II miejsce – Natalia Babiś

 

Praca literacka Mariki Krzemień:

Pewnego popołudnia, jak zwykle czekając  na siostrzeńca guzdrającego się w  szkolnej szatni, w oczy rzucił mi się pewien nagłówek jakiegoś artykułu ,,Państwo i rodzina dwa różne światy". Z ciekawości przeczytałam krótki tekst, w którym pisarz całkowicie oddalił od siebie te dwa słowa. Byłam zaskoczona w jaki sposób opisał wpływ rodziny, a raczej jego brak na państwo. Jak można nie dostrzegać tak dużego związku? - pomyślałam, lecz moje rozmyślania zostały przerwane przez szczuplutkiego blondyna, który wyczekująco prosił mnie o odprowadzenie do domu. Zrezygnowawszy z przemyśleń na ten temat ,,dostarczyłam malca do jego królestwa i poszłam na przystanek by jak najszybciej dostać się do domu.

Więcej…

Losy absolwentów

Email Drukuj PDF

mjr mgr inż. Zbigniew Morawski - Szef Wydziału Zabezpieczenia Funkcjonowania Systemów Łączność w Regionie Wsparcia Teleinformatycznego w Krakowie

Marta Parzelka - Redaktor "Kroniki Gmin i Miasta Skała"

 

Więcej…

Fragment powieści "Dziennik"

Email Drukuj PDF

Wyróżnienie w Konkursie Powiatowym Skawińska Próbówka Artystyczna 2012. Fragment powieści "Dziennik" Karoliny Motyl z II b

Dziennik

Karolina Motyl

23 czerwiec- środa – popołudnie

Zbliżają się wakacje …Jeszcze tylko 6 dni i wyjeżdżam do Gdańska, do pracy. W tym roku muszę sobie zarobić na prawo jazdy. Od września zaczynam ostatnią klasę w liceum.16 lipca kończę 18 lat. Właściwie nie wiem czemu zaczęłam pisać ten dziennik. Z reguły jestem nerwową, jak również wrażliwą nastolatką, dlatego postanowiłam „wyżywać” się pisemnie, a nie na bliskich mi osobach.

Więcej…

Bliskość, „poezja czy rzemiosło”?

Email Drukuj PDF

Konkurs Powiatowy Skawińska Próbówka Artystyczna 2012r.

Felieton Jędrzej Stocki kl. III a

Bliskość, „poezja czy rzemiosło”?

Wyszedłem z klasy i tak jak zazwyczaj usiadłem z kolegami na jednej z ławek w głównym holu szkoły. Wymiętoszeni i poszarpani przez czterdziestopięciominutową matematykę potrzebowaliśmy tej przerwy. Odetchnąć, zjeść kanapkę niespodziankę i w końcu pomyśleć przez chwilę o tych ulubionych niebieskich migdałach. Siedzieliśmy tak sobie, niewiele do siebie mówiąc i odpoczywaliśmy. Takich jak my, korzystających z przerwy było więcej, właściwie to wszystkie siedziska przy ścianach były zajęte. Naprzeciwko nas siedziała dziewczyna z chłopakiem, właściwie to dziewczyna na chłopaku i nie dając po sobie poznać wstydu ani dyskomfortu – całowali się. Obok nich siedziała druga para, ta z kolei w gorącym uścisku obdarowywała się jedynie krótkimi, jednak niezwykle głośnymi całusami.

Więcej…

Strona 1 z 2

PROJEKTY
klasy mudnurowe
daj sobie szansę
ze sztuką za pan brat
POROZUMIENIA
Policja
5bdow
PSP w Krakowie
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Uniwersytet Ekonomiczny