Erasmus+ Silent Scream - mobilność w Grecji

31 stycznia 2022r. grupa uczniów i nauczycieli z naszej szkoły wyruszyła w tygodniową podróż (do 05.02.22) do Grecji, dokładnie do Pireusu. Dołączyła do nas młodzież z Portugalii, Litwy, Rumunii oraz Turcji, aby w ramach projektu "Erasmus+ Silent Scream" spróbować rozwiązać problem bullyingu, czyli znęcania się, ale również by wspólnie odkryć tajemnice starożytnej Grecji.

A oto relacja jednej z uczestniczek:

Pierwszy dzień od razu nas zaskoczył pięknym słońcem. W drodze do szkoły Temistokles w Piraeus zauważyliśmy drzewa mandarynkowe i cytrynowe wyrastające prosto z chodnika. Na miejscu uroczyście nas przywitano. Po muzycznym powitaniu zaczęły się zajęcia. Na początku pokazano nam prezentację dotyczącą agresji, przemocy i zastraszaniu. Następnie podzielono nas na międzynarodowe grupy - teatralną, artystyczną, muzyczną oraz sportową. Każda z grup musiała stworzyć coś co pokazuje czym jest bullying, jak można go zwalczać i do czego doprowadza. To pozwoliło nam się poznać i przełamać pierwsze lody. Po zajęciach i pysznym obiedzie wyruszyliśmy na łyżwy, które przyniosły wiele zabawnych sytuacji i mocno nas zintegrowały. W powrotnej drodze do hotelu urzekła nas fontanna tryskająca w rytm muzyki i mieniąca się gamą kolorów.

Dzień drugi zaczęliśmy od przedstawienia naszych szkół i okolic z których pochodzimy. Nie mogło zabraknąć pochwalenia się naszymi pracami, które wykonaliśmy w grupach w poprzednim dniu. Wieczorem zwiedziliśmy Athens Olympic Museum, w którym przybliżono nam historię Igrzysk Olimpijskich, a sama wystawa wywarła ogromne wrażenie. Dzień trzeci zaczęliśmy wyjątkowo - w Archaeological Museum of Pireaus, gdzie mogliśmy podziwiać starożytne rzeźby i zagłębić się w historię architektury. Miłą niespodzianką był przystanek w kawiarni z pięknym widokiem na morze, gdzie każdy mógł zamówić sobie coś słodkiego. Następnie udaliśmy się do szkoły, tam graliśmy w paraolimpijską grę „boccia”, a po zabawie czekała na nas degustacja greckich, portugalskich, tureckich, litewski, rumuńskich, a nawet polskich specjałów. W między czasie były przedstawiane prezentacje o narodowych daniach, a potem wspólne tradycyjne tańce.

W dniu czwartym uczniowie szkoły w Pireusie oprowadzili nas po salach lekcyjnych i przybliżyli nam jak wygląda ich szkolny dzień. Następnie wyruszyliśmy w najpiękniejszą drogę do Świątyni Posejdona. Miejsce to przywitało nas bardzo silnym wiatrem, ale to nie przeszkodziło nam w podziwianiu widoku, który zabierał dech w piersiach. Wieczorem udaliśmy się do restauracji gdzie podano nam uroczystą kolację z okazji ceremonii rozdania certyfikatów. Przy okazji mogliśmy spróbować greckiego ciasta, które podaje się na święta, a ten kto znajdzie w nim centa będzie najszczęśliwszym człowiekiem w roku.

W piątym dniu udaliśmy się do Akropolu, gdzie najpierw odwiedziliśmy muzeum, w którym zobaczyliśmy na własne oczy historię starożytnej Grecji, a potem wspinaliśmy się na wzgórze by z bliska zobaczyć cytadele, pałace oraz świątynie, które były zbudowane w połowie II tysiąclecia p.n.e. Dodatkowe emocje wywołał piękny widok na cały Akropol. Po tak ogromnych wrażeniach udaliśmy się na klimatyczny spacer po urokliwym starym mieście oraz na obiad.

Po takim tygodniu ciężko się było rozstać z poznanymi ludźmi, niesamowitymi widokami oraz pogodą. Niestety wszystko co dobre kiedyś się kończy, a my szczęśliwie wróciliśmy do Polski. Natalia