Chemicy w akcji

10 kwietnia klasa 2b (z rozszerzoną chemią) po raz kolejny udała się na wycieczkę do Zakładów Górniczo-Hutniczych w Bolesławiu. Tym razem młodzież zwiedzała Zespół Laboratoriów Badawczych, który zajmuje się usługami analitycznymi głównie z zakresu chemii nieorganicznej oraz badaniem środowiska pracy. Opiekunami oraz koordynatorami wycieczki po zakładzie byli jego pracownicy: mgr inż. Artur Przybyło oraz mgr inż. Anna Curyło. Po krótkim przeszkoleniu z BHP, zwiedzanie laboratoriów rozpoczęto od działu „próbkarnia”, gdzie następuje przygotowanie i opisanie próbek przyjętych do analizy. Następnie uczniowie zobaczyli, jak wygląda oznaczanie zawartości różnych związków chemicznych za pomocą metod instrumentalnych np. azotu w ściekach, fluorku w elektrolitach z ługowni oraz metody klasyczne np. oznaczanie stężenia kwasu siarkowego (VI) oraz zawartości chlorków.  Kolejnym etapem zwiedzania było Laboratorium Badań Środowiskowych, gdzie poznaliśmy w  jaki sposób pobiera się próbki w środowisku pracy: pyłowe, chemiczne, fizyczne (hałas, oświetlenie, mikroklimat) oraz w jaki sposób przeprowadza się badania zgromadzonego materiału. Podczas całej wycieczki uczniowie mogli zadawać pytania dotyczące oznaczeń wykonywanych na poszczególnych sekcjach.