Pokaz kriogeniczny na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Czy widzieliście kiedyś powietrze w płynie? My tak.

Wiemy, jaki kolor ma powietrze w płynie, jak wyglądają zestalone argon i dwutlenek węgla ( i że jak się topi nie zostawia mokrych plam), słyszeliśmy jak spala się mieszanina piorunująca. Szkoda było czasu na robienie zdjęć...

20 stycznia 2015 r. klasa IIb z poszerzoną chemią, uczestniczyła w pokazie kriogenicznym w auli Wydziału Chemii UJ. Uczniowie mieli okazję oglądnąć doświadczenia, ukazujące wykorzystanie kriogeniki (nauki zajmującej się badaniem i wykorzystaniem właściwości ciał w niskich temperaturach) w praktyce. Zastosowano do ich przeprowadzenia płynne gazy, jak: tlen, wodór, gaz ziemny, argon i powietrze. Były to pokazy ilustrujące:

• zjawisko Leidenfrosta,
  • powstawanie mgieł,
  • powstawanie piany,
  • przemiany fazowe w metalach i niemetalach,
  • zmiany właściwości zamrożonych substancji organicznych,
  • skraplanie gazu ziemnego,
  • skraplanie i zestalanie argonu,
  • rozdzielanie skroplonego powietrza na składniki, a także jego właściwości chemiczne,
  • spalanie gazów,
  • spalanie mieszaniny piorunującej.

Prezentacja praktyczna, poprzedzona została bogatym wstępem teoretycznym, ilustrującym historię badań kriogenicznych, współczesne wykorzystanie tej wiedzy, jak i przyszłość tej dziedziny nauki.