„Nie od razu piramidy zbudowano, czyli o fizyce maszyn prostych”- wycieczka 2c do Instytutu Fizyki

„Nie od razu piramidy zbudowano, czyli o fizyce maszyn prostych”
- wycieczka 2c do Instytutu Fizyki
na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

W tym roku nasza szkoła podpisała porozumienie o współpracy z Instytutem Fizyki Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W ramach tej współpracy oraz wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów z zakresu fizyki rozszerzonej, dniu 27 listopada 2014 r., odbyła się wycieczka programowa klasy 2c, w której brali udział również przedstawiciele klasy 3c do wspomnianego wyżej instytutu.

Celem wycieczki było przeprowadzenie i opracowanie szeregu doświadczeń z zakresu dynamiki, pt. „Nie od razu piramidy zbudowano, czyli o fizyce maszyn prostych” (dla zainteresowanych instrukcja znajduje się pod tym adresem: http://www.kariera.fais.uj.edu.pl/media/pliki/PF-7.pdf). Uczniowie w ramach zajęć byli podzieleni na dwuosobowe grupy, z których każda wykonywała zadania określone w instrukcji. Mając do dyspozycji komplet materiałów i przyrządów potrzebnych do przeprowadzenia niezbędnych pomiarów, chętnie angażowali się w działania zainspirowane przez prowadzącego, a przy tym po raz pierwszy doskonale się bawili łącząc przyjemne z pożytecznym. Zobaczyli, że fizyka też może być ciekawa :)