Święto Szkoły '2014

Znajdź bohatera w sobie
czyli Święto Zespołu Szkół i Placówek w Skale 2014

Tegoroczny Dzień Patrona naszego liceum i technikum zaskoczył zaproszonych gości, mimo listopadowych nastrojów - był radosny i był prawdziwym świętem dla wszystkich uczniów szkoły.

Uroczystość w hali widowiskowo-sportowej odbyła się po mszy świętej poprowadzonej przez ks. Marka Bladego. Rozpoczęła ją musztra paradna w wykonaniu klasy IIa, którą poprowadził kadet Przemysław Kmiecik. Po niej miała miejsce ceremonia ślubowania klas pierwszych, nadania awansów uczniom klas mundurowych oraz przekazania sztandaru nowemu pocztowi. Ten dzień był również okazją do wręczenia nauczycielom nagród dyrektora szkoły. Karol Papisz wręczył je polonistom, chemikowi i informatykowi: Agnieszce Opalskiej, Annie Kowalik, Urszuli Szpik- Pasek, Sylwestrowi Gieszczykowi. Nagrody otrzymali również pracownicy administracji i obsługi: sekretarz szkoły Alfreda Kućmiwerczyk, główna księgowa Elżbieta Miziak oraz Elżbieta Jach i Bogdan Kuca. Święto Szkoły poprowadzili uczniowie Karolina Miśtal z kl.IIa, Filip Jakielaszek z kl. IIb i Anna Morawska z kl.IIIb.

Program artystyczny przełamał podniosłą atmosferę. Był to wideoklip na żywo, pełen humoru, dynamiki i barw. Wzięli w nim udział wszyscy uczniowie szkoły, często w podwójnych rolach (przydzielono ich ponad 250). Przesłanie przedstawienia zasadzało się na przekonaniu, że to nauczyciele i uczniowie - są bohaterami szkolnego dnia powszedniego w każdej  z tysiąca drobnych decyzji i jeżeli każdy znajdzie bohatera w sobie samym –  czeka go sukces w świecie przepełnionym bogactwem kultur i możliwości. „Teledysk” zakończyła feeria konfetti i skandowanie nazwy szkoły. Widzowie otrzymali symbolizujące władzę jabłka z napisem „Jesteś bohaterem!”, zaś wychowawcy klasom pierwszym wręczyli pamiątkowe długopisy z imionami uczniów. Jak powiedziała zastępca dyrektora Bogumiła Niegolewska: ich magiczna moc zaczyna działać wtedy, gdy posiadacze będą nimi odrabiać zadania domowe.

Wyrażamy gorące podziękowania gościom i rodzicom za przybycie na tak ważny dla Szkoły dzień.

Władze powiatu reprezentowali: przewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego Tadeusz Nabagło,  radni powiatowi: Leszek Dolny, Lucjan Goraj, Marek Piekara;

władze miasta: burmistrz Tadeusz Durłak, przewodnicząca Rady Miasta Jolanta Penkala, radny Zygmunt Dercz

duchownych: ks. dr Grzegorz Kaliszewski – proboszcz parafii Smardzowice, ks. Leszek Kołczyk – proboszcz parafii Sułoszowa,

partnerów szkoły:

wojsko: ppłk Zbigniew Ryś, kpt. Krystian Pawłowski – dowódca Kompani Logistycznej, mjr Zbigniew Morawski – szef Wydziału Zabezpieczenia Funkcjonowania Systemów Łączności, chor. Artur Staniszewski – dowódca 6 Brygady Powietrzno-Desantowej

straż pożarną: dowódca Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 5 mł. Bryg. Jacek Kukuła, prezes OSP w Skale st. kpt. Zbigniew Głąb

policję: mł. asp. Beata Dulewicz z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, mł.asp. Andrzej Strózik oraz Jolanta Liśkiewicz, kom. Marcin Kumala – zastępca komendanta Komisariatu Policji w Skale

Ojcowski Park Narodowy – zastępca dyr. dr Józef Partyka, Janusz Glanowski i Alicja Subel - specjaliści d.s. edukacji w OPN
stowarzyszenia, placówki oświatowe, instytucje kultury: dr Adam Bulanda z Uniwersytetu Jagiellońskiego – wiceprezes Stowarzyszenia Interkulturalni, Michał Twardosz i Jerzy Rozdziecha z Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron, prezydent Fundacji Prometeusz Wiesław Ibek oraz Roman Błasiak, Prezes Koła Związku Kombatantów RP Edward Tomczyk, dyrektor Administracji Szkół Wojciech Doliński, dyrektorzy Gimnazjum w Skale Dariusz Ziarkowski  i Anna Sztuka-Adamczyk, Gimnazjum w Sułoszowie – dyr. Sławomir Stefańczyk, dyr. Gimnazjum Iwanowicach Wiesław Woźniak,  dyrektor CKRiS Grzegorz Kowalik,

wieloletnie nauczycielki liceum: dyr. Halina Brzozowska, dyr. Maria Jakubek, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie Małgorzata Liszkiewicz.

Dla upamiętnienia tych wyjątkowych w szkolnym życiu chwil wydano program, który zawierał teksty warte zabrania ze sobą na dalszą wędrówkę. Oto one:

OBUDŹ SIĘ

Obudź się, moja duszo.

Nie wiem, gdzie jesteś,

Gdzie się ukryłaś,

Ale proszę cię, obudź się,

Jeszcze jesteśmy razem,

Jeszcze droga przed nami,

Naszą gwiazdą będzie jasny rąbek świtu.

Adam Zagajewski, Asymetria,

Wydawnictwo a5, Kraków 2014

Podanie o wszystko

Boże, zwracam się z uprzejmą prośbą o przyznanie mi wszystkiego.

Sądzę, że wbrew pozorom wcale to w niczym nie przeszkodzi, aby inni też wszystko otrzymali, jeśli tylko będą chcieli- nikomu więc nic nie zabieram.

Przyznam jednak, że nie mam żadnych argumentów, dlaczego miałbym to wszystko otrzymać.

Co więcej, moje intencje są nieczyste, a powody, żeby to wszystko otrzymać- prawdę mówiąc- wysoce podejrzane.

Jedyne, co mam na swoją obronę to to, że niczym innym, niż wszystkim, się nie zadowolę, przynajmniej nie na długo.

I jeszcze: dopóki tego wszystkiego nie otrzymam, to będę niepokoić

Tego, od którego to wszystko zależy, podaniami i odwołaniami do skutku.

Nadmieniam, iż nie interesuje mnie wcale, ile za to wszystko będę musiał zapłacić.

za o. Adamem Szustakiem OP

Często przywołujemy bohaterów z  kart historii, zwłaszcza w listopadzie. Szukamy autorytetów, mistrzów, którzy pomogą utrzymać właściwy kierunek na meandrujących drogach życia. Ostatecznie jednak siłę trzeba znaleźć w sobie samym. To właśnie my jesteśmy prawdziwymi bohaterami codzienności!

Zawsze wtedy, gdy walczymy z własnym wygodnictwem,

gdy wybieramy solidność, uczciwość i uśmiech,

gdy powiemy mniej.

Zawsze wtedy, gdy ośmielamy się pragnąć rzeczy wielkich.

A. Kowalik