Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Wycieczka dydaktyczna klasy IB do Krakowskiego Ogrodu Zoologicznego

Email Drukuj PDF

O ochronie przyrody, gatunkach chronionych, zagrożonych wyginięciem i roli ogrodów zoologicznych najlepiej dowiadywać się u źródła. Wybraliśmy się więc na wycieczkę dydaktyczną do ZOO w Krakowie.  O wycieczce najlepiej opowiedzą sami uczestnicy:

Dnia 09 września 2014, nasza klasa 1b, wraz z wychowawczynią panią Agnieszką Opalską, oraz nauczycielką biologii panią Anią Dobrzycką, udała się do krakowskiego ZOO na wycieczkę przedmiotową. Około godziny 11.40 wyruszyliśmy autobusem do Krakowa.

 

Na miejscu było bardzo ładnie, całe zoo otaczało dużo zieleni. Zaraz po wejściu na teren zoo poszliśmy zobaczyć karmienie słoni, które odbywało się zawsze o godz.13.00. Karmiono 2 słonie indyjskie, które jedzą trawę, gałęzie i owoce. Dowiedzieliśmy się, że potrafią zjeść nawet 100 kg pożywienia dziennie. Ważną informacją dotyczącą słoni było to, iż ich stopy i paznokcie są starannie pielęgnowane np. smarowane specjalną maścią odżywczą. Po pokazie, wraz z panią przewodnik poszliśmy oglądać resztę wspaniałych zwierząt, przede wszystkim te chronione. Podziwialiśmy m. in. rysia europejskiego, który zazwyczaj je sarny, na wolności występuje w Białowieskim Parku Narodowym i w Karpatach, a jego okres godowy nazywany jest marcowaniem. Następnie odwiedziliśmy śliczne pandy małe, naturalnie występujące w Himalajach i lubiące bambusy. W drodze do uchatek patagońskich, które mają małżowiny uszne, czym różnią się od fok, spotkaliśmy marabuty - jedzące padlinę, strusie afrykańskie, które mają po 2 palce, oraz zebry Chapmana, które wyróżnia charakterystyczny szaro-brązowy pasek na grzbiecie. Potem spotkaliśmy bociany czarne, dla których prowadzona jest księga EEP, czyli księga rodowodowa. Mijaliśmy wiele wspaniałych gatunków np. silne i wytrzymałe lamy, takiny, które potrafią wspiąć się nawet na Wyżynę Tybetańską, oraz bardzo nieśmiałe antylopy, które chowały się za drzewami. Widzieliśmy tapira, którego naturalnym wrogiem jest jaguar, 3 żyrafy, które mają fioletowy język o długości 0,5 metra, oraz lwa azjatyckiego, którego 400 osobników żyje w Indiach. Pani przewodnik ciekawie opowiadała o tzw. czerwonej liście (czyli spisie zwierząt zawierającym: mapy, występowanie, sposób ochrony i tempo wymierania) oraz o Stowarzyszeniu Ogrodów Zoologicznych o nazwie EAZA. Podziwialiśmy wiele gatunków zagrożonych takich jak: pantera śnieżna, tygrys amurski, orzeł cesarski, addaks, koń Przewalskiego, gibbon białoręki, puszczyk uralski czy pantera chińska. Wszyscy robili dużo zdjęć i notatek. Na końcu udaliśmy się do Mini Zoo, gdzie były małe, urocze zwierzątka takie jak świnki morskie czy króliki, które mogliśmy dotknąć, oraz karmić marchewkami.
Około 16.00 wróciliśmy busem do Skały. Myślę, że wycieczka podobała się wszystkim tak bardzo jak mi, ponieważ mogliśmy się wiele dowiedzieć i obejrzeć z bliska mnóstwo pięknych zwierząt.

Monika Banaś

W dniu 9 września, nasza klasa 1b wybrała się  wraz z Panią Agnieszką Opalską oraz Panią Anną Dobrzycką na wycieczkę do krakowskiego ZOO.  Celem owej wycieczki, było zapoznanie się z wieloma gatunkami fascynujących zwierząt, ale głównie tych zagrożonych wyginięciem.  Gdy dotarliśmy do ZOO mieliśmy przyjemność poznać Panią Dorotę Maszczyk, która była naszym przewodnikiem. Poinformowała nas na samym początku o minionej 80 rocznicy powstania ZOO w Krakowie. Krakowskie ZOO liczy 1400 sztuk zwierząt w tym 260 gatunków i 100 gatunków zagrożonych, najwięcej jest tam ptaków. Pani przewodnik opowiadała nam o organizacji EAZA czyli o Europejskim Stowarzyszeniu  Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. EAZA skupia najbardziej liczące się ogrody zoologiczne z całej Europy. W Polsce do EAZA należy 11 największych ogrodów, spełniających normy i wymogi :  w Poznaniu, Toruniu, Wrocławiu, Płocku, Warszawie, Opolu, Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Zamościu i Chorzowie. Dowiedzieliśmy się wiele interesujących rzeczy już na samym wstępie co sprawiło, że wycieczka stała się ekscytująca już od samego początku. Pani Dorota Maszczyk wspomniała nam również o Polskiej Czerwonej Księdze, która jest listą zagrożonych gatunków w Polsce.

Na samym początku zwiedzania naszym oczom ukazały się klatki z ptakami. Przeróżnego ubarwienia pierzaści przyjaciele, o których  opowiadała nam Pani przewodnik wydawały śmieszne lecz interesujące dźwięki, mogliśmy poznać sposób w jaki nawołują swoich towarzyszy. Poznaliśmy między innymi największe gołębie świata- korońce plamoczube, które zamieszkują Nową Gwineę. Następnie o godzinie 13.00 mieliśmy wspaniałe szczęście, ponieważ trafiliśmy na godzinę karmienia słoni. Słonie Indyjskie są to największe współczesne ssaki. żyją w dużych stadach. Słonie są roślinożerne i potrzebują ok. 100 kg pokarmu dziennie oraz wielu zabiegów pielęgnacyjnych dotyczących głównie paznokci. Słonie są zagrożonymi gatunkiem z powodu kłusowników, którzy zabijają je dla mięsa skór i kości. Kolejnym ciekawym i zagrożonym wyginięciem zwierzęciem jest ryś europejski, który zamieszkuje góry Karpaty oraz Puszczę Białowieską. Pani D. Maszczyk opowiadała, że okres godowy u tych kotów zwie się marcowaniem  i jego ulubionym pożywieniem są sarny. Rysie głównie prowadzą samotniczy tryb życia nie wliczając okresu godowego. Noc jest porą polowań tego niesamowitego kota. Głównym zagrożeniem dla rysi jest człowiek. Do głównych zagrożeń spowodowanych działalnością człowieka zaliczany jest niski stopień lesistości, kłusownictwo oraz zabijanie przez środki lokomocji.
Mieliśmy okazję ujrzeć antylopę bongo. Jest to zwierzę największe spośród afrykańskich antylop. Na skutek nadmiernych polowań bongo stało się w ostatnim dziesięcioleciu zdecydowanie rzadkie.  Kolejnym fascynującym zwierzęciem z rodziny kotowatych jest żbik. Jest to stworzenie objęte ochroną i zagrożone wyginięciem. Żbiki żywią się między innymi małymi ssakami i gryzoniami. Ciąża u żbików trwa 65 - 69 dni. Zamieszkuje gęste lasy obszarów górskich. Najlepiej czują się na skraju kompleksów leśnych. Żbiki są zagrożone wyginięciem, gdyż kłusownicy polowali na nie ze względu na ich gęste i piękne futro. Są one objęte ochroną od 1952 roku.
Żyrafa afrykańska o imieniu Malik jest kolejnym zwierzątkiem, które widzieliśmy. Ma teraz  4 metry, ale pani zapewniła, że gdy dorośnie będzie miał 6 :) Żyrafa jest to najwyższe zwierzę lądowe i największy z przeżuwaczy żyjących w XXI wieku. Poszatkowany zasięg występowania żyrafy sięga od Czadu na północy do RPA na południu. Na zachodzie sięga Nigru, na wschodzie natomiast Somalii. Zwierzę zasiedla zazwyczaj sawanny, tereny trawiaste i otwarte lesiste. Co ciekawe, to żyrafy mają szorstkie i uwaga: fioletowe języki, co bardzo mnie zaciekawiło.
Do zagrożonych gatunków które mieliśmy poznać w ZOO należy również tygrys syberyjski o niesamowitym umaszczeniu oraz zdolnościach akrobackich, lew afrykański oraz pantera śnieżna. Mamy również ptaki objęte ochroną, takie jak orzeł cesarski, który wydawał piękne odgłosy oraz puszczyk uralski. Pani przewodnik pokazała nam również tak dla zaciekawienia nas zwierzęta z poza naszego celu wycieczki, najbardziej zaciekawił mnie lori mały, który prowadzi nocny tryb życia i tapir który wydawał śmieszne piski. Odwiedziliśmy również mini ZOO dla najmniejszych, gdzie mogliśmy karmić świnki morskie, kucyki i lamy :)
Wycieczka bardzo mi się podobała i dzięki niej mogłam poznać bardzo dużo gatunków zwierząt, którym zagraża wyginięcie. Będę na pewno wiedziała na przyszłość, które zwierzęta są objęte ochroną, a które nie :) Uważam, że na pewno zostanie mi w pamięci to, czego mogłam nauczyć się na tej wycieczce :)

Gabriela Rudzińska

Zdjęcia: