Klasy mundurowe na poligonie

W środę,  27. 11. 2013 uczniowie klas mundurowych wzięli udział w poligonie kompanii logistycznej 5 Batalionu Dowodzenia z Rząski.  Ćwiczenia odbywały się na poligonie na Pasterniku. Po raz pierwszy uczniowie „mundurówek” mieli możliwość uczestniczyć w prawdziwym poligonie wojskowym. Podzieleni na kilkuosobowe grupy kolejno zapoznawali się ze stanowiskami potrzebnymi dla zabezpieczenia działań wojskowych oraz niezbędnym sprzętem do ich obsługi. I tak oglądali sprzęt zabezpieczenia łączności (akumulatory, kable, centrale), wóz sanitarny (wyposażony lepiej niż karetka),  zabezpieczenie ciepłej wody (cysterna plus sprytny kocioł do jej podgrzewania), ruchoma stacja benzynowa (Star ze zbiornikami paliwa plus węże do tankowania). Żołnierze obsługujący sprzęt szczegółowo informowali o możliwościach jego zastosowania. Dodatkową atrakcją była możliwość sprawdzenia celności oka, czyli strzelania z symulatorów laserowych.

Po rozległym terenie poligonu uczniowie poruszali się ciężarowymi Starami. Dla niektórych wspięcie się na pakę lub do szoferki było sporym wyzwaniem. Na zakończenie zajęć wszyscy mogli posilić się  grochówką (jak zwykle doskonałą),  kiełbaską oraz gorąca herbatą. Mimo lekkiego mroziku pogoda wyjątkowo nam sprzyjała – nie padało, nie wiał wiatr (patrz wtorek i czwartek). Z niecierpliwością czekamy na następny poligon. Żołnierzom kompanii logistycznej dziękujemy za możliwość udziału w ich codziennych zajęciach.