XIII Turniej Wiedzy o Europie

We wtorek, 26 marca br. już po raz trzynasty odbył się w Zespole Szkól Techniczno Ekonomicznych w Skawinie Turniej Wiedzy o Europie. Wzięły w nim udział reprezentacje dziewięciu szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu krakowskiego: Zespół Szkół z Czernichowa, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Giebułtowa, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych i Liceum Ogólnokształcące z Krzeszowic, Liceum Ogólnokształcące z Piekar, Zespół Szkół i Placówek Oświatowych ze Skały (w składzie Katarzyna Łodzińska, Gabrysia Bednarczyk, Jakub Bełtowicz), Liceum Ogólnokształcące, Zespół Katolickich Szkół i Zespół Szkół Techniczno Ekonomicznych ze Skawiny.

Konkurs składał się z dwóch etapów:

• Etap indywidualny- był to test rozwiązywany indywidualnie przez każdego z uczniów uczestniczących w konkursie. Obejmował zakres wiedzy o historii Unii Europejskiej,  traktatach międzynarodowych oraz instytucjach UE.
  • Etap zespołowy- prowadzony był przez przewodniczącego jury, który każdemu zespołowi zadawał pytania, udzielał podpowiedzi jak i wspólnie z resztą jurorów przydzielał punkty za udzielone przez zespoły odpowiedzi. Jeśli chodzi o rodzaj pytań, to zawodnicy mogli popisać się wszechstronną wiedzą o Europie z dziedzin takich jak np.: kultura i nauka, historia i polityka, geografia i społeczeństwo, integracja europejska, ciekawostki i osobliwości. Etap ten zawierał także zadania identyczne dla wszystkich zespołów.

Wyniki rywalizacji indywidualnej:

• I miejsce Kamil Daliniewski ZSP Giebułtów
  • II m. Daniel Kocoł ZSRCKU Czernichów
  • IIIm. Jakub Pałac ZSTE Skawina.

Wyniki rywalizacji zespołowej:

• I miejsce Zespół Szkół Techniczno – Ekonomicznych w Skawinie
  • II m. Liceum Ogólnokształcące w Piekarach
  • III m. Liceum Ogólnokształcące w Skawinie

Rywalizacja dzięki staraniom gospodarzy odbywała się w bardzo miłej atmosferze. W konkursie zawodnikom pomagały przerwy na zebranie myśli i konsultacje w grupie. Podczas tych przerw odbyły się  krótkie pokazy artystyczne, których występujący za każdym razem nagradzani byli gromkimi brawami. Szkoda tylko, że mimo bardzo wyrównanego poziomu wiedzy reprezentowanemu przez wszystkich zawodników naszej ekipie nie udało się znaleźć w czołówce.

j.b.