Klasa mundurowa w 8 bazie Lotnictwa Transportowego

Dnia 6 marca uczniowie klasy 1a udali się do 8 bazy Lotnictwa Transportowego na Balicach. Do głównych zadań bazy należy:

-Szkolenie lotnicze;
-Zabezpieczenie logistyczne lotów i bieżącej działalności pododdziałów bazy i jednostek wojskowych przydzielonych na zaopatrzenie gospodarcze;
-Zabezpieczenie bieżących potrzeb remontowych i obsług technicznego sprzętu bojowego;
-Współudział w realizacji zadań z zakresu ratownictwa lotniczego;
-Realizacja zadań ochrony i obrony kompleksu lotniskowo - koszarowego Kraków-Balice;
-Przyjęcie i zabezpieczenie logistyczne sił i środków państw sojuszniczych;
-Zabezpieczenie wizyt delegacji zagranicznych.

Uczniowie klasy mundurowej w bazie Lotnictwa zwiedzili izbę pamięci. Jednak najważniejszym punktem programu było zobaczenie z bliska zakupionych w Hiszpanii samolotów CASA C-295M. Są to najnowocześniejsze polskie samoloty transportowe. Udowodniły wielokrotnie swoją przydatność podczas misji wykonywanych w rejonach niebezpiecznych poza granicami kraju. Przeznaczeniem samolotu jest transport żołnierzy, sprzętu bojowego, ładunków i ewakuacja rannych. Dzięki nowoczesnym systemom nawigacyjno-pilotażowym maszyny są w stanie latać niemal w każdych warunkach pogodowych, w dzień i w nocy, praktycznie w dowolnym rejonie świata.

Następnie młodzież udała się do Państwowej Straży Pożarnej, gdzie dowiedzieli się jak wygląda praca w zawodowego strażaka ...