Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Wrażenia Michała z Brukseli

Email Drukuj PDF

„Żołnierze Wyklęci - Bohaterowie Antykomunistycznego Podziemia” to konkurs w którym brałem udział pisząc pracę o moim dziadku Lucjanie Tarnówce pt ,,Wolność nade wszystko”. Do udziału zainspirowała mnie Pani Profesor Małgorzata Listkiewicz, której za to serdecznie dziękuję.

W dniach 01-04.06.2013 roku jako laureat tego konkursu wziąłem udział w wycieczce do Brukseli zorganizowanej przez Zbigniewa Ziobro, posła do Parlamentu Europejskiego. W wycieczce tej uczestniczyli także uczniowie będący laureatami innych konkursów m.in. „Polska w Unii Europejskiej”.

 

Na liście zwiedzanych miejsc znalazło się Stare Miasto, Muzeum Sztuki Dawnej w Muzeum Królewskim, Katedra św. Michała i św. Guduli, Ratusz, budynek giełdy, Grand Plac, kościół Notre-Dame du Sablon, kościół świętej Katarzyny, Pałac Justice.

Do ważnych punktów należał również Parlament Europejski, w którym spędzony czas uświetniły wykłady europosła Tadeusza Cymańskiego oraz europosła Jacka Kurskiego. W ciekawy sposób zapoznali nas z pracą parlamentu, zasadami jego funkcjonowania, zadaniami i pracą polskich europosłów.

Bruksela jako nieformalna stolica Unii Europejskiej jest miastem gościnnym, co widać na ulicach, gdzie można spotkać ludzi wszystkich ras i języków. Jest też swoistego rodzaju połączeniem średniowiecznego miasta z nowoczesną architekturą, chociażby w przypadku gmachu Parlamentu Europejskiego. Całość sprawia miłe wrażenie z wyjątkiem stert śmieci, które zalegają na ulicach i niezbyt przyjemnie pachną.

Wyjazd był dla mnie miłą niespodzianką, miałem okazję poznać wielu sympatycznych rówieśników z innych szkół, z którymi na pewno będę utrzymywał w przyszłości kontakty, gdyż już teraz umówiliśmy się na spotkanie.

Zdjęcia: