Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Klasa turystyczna w podziemiach Krakowa

Email Drukuj PDF

14 listopada nasza klasa (1c) wraz z wychowawczynią panią Marią Jakubek i panią Agatą Tarnówką była na wycieczce w Krakowie realizowanej w ramach grantu powiatowego.

Po 5 lekcjach wyruszyliśmy ze szkoły i kursowym busem dotarliśmy do Krakowa. Tam pani Tarnówka przybliżyła nam styl gotycki w architekturze. Omówiła charakterystyczne cechy, podała znane przykłady, a następnie oprowadziła po trzech krakowskich kościołach. Odwiedziliśmy kościół św. Krzyża, św. Franciszka z Asyżu oraz Bazylikę św. Trójcy. W każdym z nich ktoś dostrzegł coś innego, ciekawego a może zaskakującego. Kto był zainteresowany, naprawdę mógł dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, gdyż pani Tarnówka dzieliła się z nami konkretnymi, interesującymi informacjami.

Po odwiedzeniu ostatniego kościoła udaliśmy się na Rynek Główny. Tam każdy miał dla siebie trochę czasu, podczas gdy opiekunowie załatwiali formalności związane z wejściem do podziemi Rynku. O wyznaczonej godzinie - 16:30- weszliśmy do muzeum. Już w pierwszym etapie zwiedzania nowoczesne prezentacje pod ziemią zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Historia miasta Krakowa pokazana za pomocą najnowszych technologii - według nas to trafne połączenie. Pani przewodnik niezwykle ciekawie przekazywała nam ciekawostki i informacje. Podziwialiśmy eksponaty znalezione podczas prac archeologicznych prowadzonych w zeszłym roku w Krakowie: stare monety, sakiewki na pieniądze, rysiki do pisania, biżuterię, fragmenty ubioru i wiele innych. Chętni mieli okazję zważyć się na wadze ze starego Krakowa, zajrzeć do chaty kowala czy posłuchać kłótni przekupek z jajkami. Nawet najbardziej znudzeni i wymagający widzowie odnaleźli coś dla siebie.

Po ponad godzinnej "wędrówce" po Rynku starego Krakowa  opuściliśmy muzeum. Wycieczkę zaliczamy do udanych i tych,które czegoś nas nauczyły. Oby więcej takich :-)

Zdjęcia: