Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Klasa turystyczna w Obserwatorium Astronomicznym

Email Drukuj PDF

22 listopada 2011 roku nasza klasa (1C) wraz z Panią Jakubek udała się na kolejną wycieczkę w tym roku szkolnym jak na turystów przystało. Tym razem naszym celem było Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach.

Po 3 jednostce lekcyjnej opuściliśmy szkołę i autokarem wyruszyliśmy na wycieczkę. Po godzinie byliśmy na miejscu. W miasteczku mieliśmy trochę czasu dla siebie. Przed 13:00 udaliśmy się do obserwatorium. Tam już czekał na nas Pan, który przedstawił nam wiele ciekawych informacji. W pierwszej części obejrzeliśmy prezentację multimedialną obejmującą różne zagadnienia związane z astronomią czy kosmosem; np. o Księżycu, jego fazach, pierwszych ludziach, którzy po nim chodzili, a także lotach w kosmos, życiu na promach kosmicznych i przygotowaniu do niego. Pan, który prowadził naszą grupę dodał dużo informacji, których nie było w prezentacji. Ciekawie opowiadał. Później przeszliśmy do drugiej części, czyli planetarium. Tam wszyscy rozsiedliśmy się w wygodnych fotelach, a nad nami pojawiło się rozgwieżdżone niebo. Obserwowaliśmy gwiazdozbiory, ruchy gwiazd, „wędrówkę” Słońca. Wysłuchaliśmy mitów, które przybliżyły nam wyobrażenia Greków o gwiazdach i kosmosie. Mogliśmy także podziwiać niebo, które widnieje nad półkulą południową czy biegunami. To niesamowite, co „wisi” nam nad głowami.
Po prezentacjach opuściliśmy obserwatorium. Nie było osoby, której się nie podobało. W końcu niebo znad Alaski albo Kenii robi wrażenie. Do Skały wróciliśmy naprawdę zadowoleni. Już czekamy na kolejne wyjazdy…

PROJEKTY
klasy mudnurowe
daj sobie szansę
ze sztuką za pan brat
POROZUMIENIA
Policja
5bdow
PSP w Krakowie
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Uniwersytet Ekonomiczny