Wyjazd do kina

"Popiełuszko. Wolność jest w nas" to film, który uczniowie naszej szkoły obejrzeli 31 marca w kinie "Kijów" w Krakowie.

reżyseria: Rafał Wieczyński
scenariusz: Rafał Wieczyński
występują: Adam Woronowicz, Marek Frąckowiak, Zbigniew Zamachowski, ...

To największa polska produkcja 2008 roku, o czym świadczą liczby -  7 tysięcy aktorów i statystów, 7 miesięcy zdjęć, 14 miast.

W krótkich migawkach poznajemy życie księdza Jerzego Popiełuszki - od dzieciństwa na polskiej prowincji, przez przeżycia związane ze służbą wojskową, proces rodzenia się jego legendy w czasie stanu wojennego, aż po jego bestialski mord i gromadzący blisko pół miliona ludzi pogrzeb.

Losy bohatera przedstawione są na tle kluczowych wydarzeń lat 80. Z rozmachem odtworzono m.in. strajki Sierpnia '80 oraz manifestacje stanu wojennego brutalnie tłumione przez władze PRL. Liczne sceny masowe oddają gorącą atmosferę tamtych dni, a w filmie udział biorą również autentyczni uczestnicy historycznych wydarzeń - m.in. Lech Wałęsa.

To jeden z bardzo niewielu filmów przedstawiających ten tak ważny okres naszej najnowszej historii. Lata 80 i początek 90 XX wieku to nieodległa przeszłość, ale dla tych, którzy urodzili się pod koniec ubiegłego wieku są to czasy trudne do wyobrażenia. Kartki na żywność, wielogodzinne kolejki, podsłuchy, kontrole mieszkań ... nijak się mają do teraźniejszości. Z innych powodów organizuje się strajki, manifestacje, o inne sprawy walczą robotnicy i nieco inna rolę odgrywa Kościół katolicki.

To powody, dla których wszyscy młodzi (i nie tylko) ludzie powinni obejrzeć ten film