Jak świętowaliśmy Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Uczniowie - w większości z I klas - w tym roku od razu wypłynęli na głęboką wodę i zebrali siły, aby przygotować apel poświęcony pamiętnym chwilom z listopada 1918 roku.

Młodzież zostawała po lekcjach i przy herbatce, integrując się tym sposobem, stopniowo wdrażała się do odtworzenia ról w słowno-muzycznym montażu: "Bóg-Honor-Ojczyzna."

Scenariusz przybliżał historię, która młodym ludziom może wydawać się już bardzo odległa, przecież z czasów pradziadów. Kwestie wypowiadane przez poszczególne osoby uświadomiły, że "WARTO się czasem zasłuchać w grobów ciszę, by mowę wieków usłyszeć(...). Tam zapisane są przodków marzenia, wszystkie tęsknoty, bóle i cierpienia. I słowa trzy, przez które pokolenia szły: BÓG, HONOR, OJCZYZNA."

Pierwszoklasiści przybliżali zebranym historię. Jeden z chłopców odczytał refleksyjny fragment przemówienia Józefa Piłsudskiego: "Szala zwycięstwa rozgrywa się w sercu, w charakterze i umiejętności tworzenia człowieka". Narrator opowiedział o zdarzeniach, które ukazywały klimat tworzącej się nowej Polski: "Józef Piłsudski(...) zwolniony z niemieckiego więzienia w twierdzy Magdeburg, 10 listopada przybył do Warszawy. 11 listopada 1918 roku przejął władzę nad miastem. Wkrótce przekazano mu resztę uprawnień i został Naczelnikiem Państwa Polskiego."

Jak bolesna i długa była droga do tej chwili, widzowie mogli zobaczyć, patrząc na mapę Polski ilustrującą podział kraju w tych czasach rozbioru. Stojące obok czarno ubrane postaci, przepasane szarfami z napisami: Rosja, Austria, Prusy pomagały uświadomić sobie tragizm sytuacji, w jakiej znalazła się Ojczyzna.
Spętany łańcuchem wizerunek białego orła i tabliczki z datami 1772, 1793, 1795 dopełniały grozy. Naczelne miejsce zajmował obraz Bolesnej Królowej Polski(z orłem na piersiach) i narodowa flaga. W tej scenerii szczególnie wymownie brzmiały słowa:"Królowo Polski(...) wskrzesz nas, o Pani, przed świata obliczem."

Całość dopełniała muzyczna oprawa, nad którą pracowali m.in. uczniowie 3 klasy Technikum. Piosenka pt."Biały Krzyż" w wykonaniu jednej z uczennic pozwalała przeżyć bogactwo chwil związanych z droga wiodącą do odzyskania niepodległości.

Słowa kończące akademię pozwalały pogłębić refleksje związane z ceną, jaką zapłacili za odzyskanie wolności Ci, którzy o nią walczyli: "Gdyby nie oni, nie byłbyś tu, nie znałbyś świata i ciebie świat."

Rocznica Odzyskania NiepodległościRocznica Odzyskania Niepodległości