Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Jak świętowaliśmy Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Email Drukuj PDF

Uczniowie - w większości z I klas - w tym roku od razu wypłynęli na głęboką wodę i zebrali siły, aby przygotować apel poświęcony pamiętnym chwilom z listopada 1918 roku.

Młodzież zostawała po lekcjach i przy herbatce, integrując się tym sposobem, stopniowo wdrażała się do odtworzenia ról w słowno-muzycznym montażu: "Bóg-Honor-Ojczyzna."

Scenariusz przybliżał historię, która młodym ludziom może wydawać się już bardzo odległa, przecież z czasów pradziadów. Kwestie wypowiadane przez poszczególne osoby uświadomiły, że "WARTO się czasem zasłuchać w grobów ciszę, by mowę wieków usłyszeć(...). Tam zapisane są przodków marzenia, wszystkie tęsknoty, bóle i cierpienia. I słowa trzy, przez które pokolenia szły: BÓG, HONOR, OJCZYZNA."

Pierwszoklasiści przybliżali zebranym historię. Jeden z chłopców odczytał refleksyjny fragment przemówienia Józefa Piłsudskiego: "Szala zwycięstwa rozgrywa się w sercu, w charakterze i umiejętności tworzenia człowieka". Narrator opowiedział o zdarzeniach, które ukazywały klimat tworzącej się nowej Polski: "Józef Piłsudski(...) zwolniony z niemieckiego więzienia w twierdzy Magdeburg, 10 listopada przybył do Warszawy. 11 listopada 1918 roku przejął władzę nad miastem. Wkrótce przekazano mu resztę uprawnień i został Naczelnikiem Państwa Polskiego."

Jak bolesna i długa była droga do tej chwili, widzowie mogli zobaczyć, patrząc na mapę Polski ilustrującą podział kraju w tych czasach rozbioru. Stojące obok czarno ubrane postaci, przepasane szarfami z napisami: Rosja, Austria, Prusy pomagały uświadomić sobie tragizm sytuacji, w jakiej znalazła się Ojczyzna.
Spętany łańcuchem wizerunek białego orła i tabliczki z datami 1772, 1793, 1795 dopełniały grozy. Naczelne miejsce zajmował obraz Bolesnej Królowej Polski(z orłem na piersiach) i narodowa flaga. W tej scenerii szczególnie wymownie brzmiały słowa:"Królowo Polski(...) wskrzesz nas, o Pani, przed świata obliczem."

Całość dopełniała muzyczna oprawa, nad którą pracowali m.in. uczniowie 3 klasy Technikum. Piosenka pt."Biały Krzyż" w wykonaniu jednej z uczennic pozwalała przeżyć bogactwo chwil związanych z droga wiodącą do odzyskania niepodległości.

Słowa kończące akademię pozwalały pogłębić refleksje związane z ceną, jaką zapłacili za odzyskanie wolności Ci, którzy o nią walczyli: "Gdyby nie oni, nie byłbyś tu, nie znałbyś świata i ciebie świat."

Zdjęcia:

Rocznica Odzyskania NiepodległościRocznica Odzyskania Niepodległości
Rocznica Odzyskania NiepodległościRocznica Odzyskania Niepodległości
Rocznica Odzyskania NiepodległościRocznica Odzyskania Niepodległości
Rocznica Odzyskania NiepodległościRocznica Odzyskania Niepodległości
Rocznica Odzyskania NiepodległościRocznica Odzyskania Niepodległości

 

PROJEKTY
klasy mudnurowe
daj sobie szansę
ze sztuką za pan brat
POROZUMIENIA
Policja
5bdow
PSP w Krakowie
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Uniwersytet Ekonomiczny